Kalendarium

31.05-02.06.2022 · Logimat, Stuttgart

31.05.2022 · Packaging [R]evolution, Warszawa

31.05-01.06.2022 · Packaging Innovations, Warszawa

22-23.06.2022 · PCI Days, Warszawa

27-29.09.2022 · FachPack, Nürnberg

Serce do biznesu. Otwarcie nowej hali produkcyjnej firmy Chemopak w Pionkach pod Radomiem.

Właściciele firmy Pirlo Metallverpackungen przywieźli w ramach prezentu na piąte urodziny spółki Chemopak baner z logotypami obu firm, który zawisł na ścianie zakładu. Jak zgodnie podkreślają przedstawiciele z Polski i Austrii, Chemopak ma najnowocześniejszą halę i najbardziej zaangażowany zespół z całej grupy kapitałowej. 

W 2008 r. miały miejsce dwa ważne wydarzenia – setne urodziny Pirlo Metallverpackungen, austriackiego producenta opakowań metalowych oraz laminowanych tub, a także przekształcenie polskiej firmy Chemopak w jedną z jego spółek. W październiku 2013 roku, dokładnie pięć lat później, zwieńczeniem intensywnego rozwoju przedsiębiorstwa, wytwarzającego puszki dla branży chemicznej, było uroczyste otwarcie nowej hali produkcyjnej w Pionkach. Ryszard Seweryn, założyciel firmy Chemopak, nawiązując do wejścia w struktury austriackiej grupy, powiedział do zgromadzonych gości: „Z biznesem jest jak z miłością – to od opatrzności zależy, że w danym miejscu i czasie trafimy na osobę o podobnych oczekiwaniach i marzeniach”. I te słowa idealnie obrazują historię współpracy pionkowskiego przedsiębiorstwa z Pirlo Metallverpackungen.

 
„Dzisiejsza impreza to podwójne święto – z jednej strony zwieńczenie dużego przedsięwzięcia zrealizowanego zaledwie w ciągu 10 miesięcy, a z drugiej – piąte urodziny naszej spółki” – powiedział Michał Seweryn, dyrektor zarządzający w firmie Chemopak, podczas uroczystego otwarcia hali: „Pragnę serdecznie podziękować zarówno mojemu tacie, który założył firmę 20 lat temu i nauczył mnie jak nią zarządzać, właścicielom grupy Pirlo Metallverpackungen za zaufanie oraz naszym gościom i klientom za liczne przybycie”. 
 Od lewej: Julius Lüthi; jeden z właścicieli grupy Pilo Metallverpackungen; Ryszard Seweryn, założyciel Chemopak; Heinrich Strobl, prezes zarządu Chemopak; Michał Seweryn, dyrektor zarządzający Chemopak i Rainer Carqueville, dyrektor generalny grupy.
Początki pionkowskiego przedsięwzięcia sięgają 1995 r., kiedy Ryszard Seweryn (założyciel i dyrektor zarządzający, przechodzący obecnie na emeryturę) przekwalifikował się z produkcji chemicznej na opakowania metalowe. Dlaczego akurat puszki z blachy? „Mój serdeczny kolega założył firmę wytwarzającą kleje dla branży budowlanej i potrzebował puszek” – przyznał szczerze Ryszard Seweryn: „Ze względu na dynamiczne zmiany polityczno-gospodarcze w tym okresie udało mi się po naprawdę okazyjnej cenie kupić maszyny do produkcji, które działają do dzisiaj. Dzięki zaangażowanej załodze bardzo dobrze prosperowaliśmy do 2008 r. Wtedy zdałem sobie sprawę, że musimy znaleźć partnera z dostępem do nowoczesnych technologii, żeby rozwijać się i być nadal konkurencyjnymi na rynku”.
 
Ukochana córka
 Dobra znajomość języka niemieckiego, liczne kontakty oraz wykształcenie zdobyte na Politechnice Wrocławskiej przekonały do współpracy właścicieli austriackiego producenta opakowań metalowych. Jak przyznaje Ryszard Seweryn pierwsze lata były trudne: „My patrzyliśmy na Zachód jak na wzorzec, a oni na nas przez stereotypy. Widziałem w ich oczach wahanie, które jednak z czasem ustąpiło miejsca uznaniu za rzetelną pracę i dobre wyniki”. Widać to było również podczas otwarcia nowej hali produkcyjnej, w którym udział wzięli przedstawiciele najwyższego szczebla zarządzającego grupą kapitałową Pirlo. „Nasz polski oddział zatrudnia 27 osób, a produkuje ponad 4 mln puszek i uzyskuje roczne obroty rzędu 4 mln euro. Mówi się, że ojciec, który ma wiele córek nie powinien faworyzować żadnej z nich. Jednak ze względu na to, że Chemopak jest naszą jedyną spółką-córką spoza Austrii i znajduje się w newralgicznym dla nas regionie Europy Centralno-Wschodniej, trudno ukryć, że jest dla nas bardzo ważna” – powiedział Julius Lüthi, jeden z właścicieli grupy kapitałowej PirloMetallverpackungen. Intensywny rozwój firmy Chemopak był bodźcem do podjęcia decyzji o inwestycji w nową halę produkcyjną o powierzchni 1980 m2, dzięki której produktywność firmy Chemopak ma zwiększyć się do 60 tys. puszek dziennie, a więc ok. 20 mln opakowań rocznie. Jakie plany firma ma na kolejne pięć lat? „Inwestycje w nowe maszyny i poszerzanie portfolio – w ten sposób planujemy wzrost obrotów całej grupy o 10 proc.” – podsumował Heinrich Strobl, prezes zarządu Chemopak.
W zakładzie Chemopak w Pionkach pod Radomiem produkowane są opakowania z blachy już zadrukowanej i polakierowanej. Produkcja rozpoczyna się od pocięcia blachy na odpowiedniej długości arkusze, a następnie na odpowiednią wysokość opakowania. Pocięta blacha jest zgrzewana, a do uzyskania ostatecznego produktu potrzebne są odpowiednie elementy, które zostają podwinięte i złączone w całość. Na miejscu, na kilku prasach odbywa się również tłoczenie elementów będących składową częścią gotowego wyrobu.
Marzenia się spełniają!
I tak jak marzeniem Ryszarda Seweryna było osiągnięcie sukcesu, którego zwieńczeniem jest otwarcie nowej hali produkcyjnej, inwestycje w nowoczesne technologie i systematyczny rozwój, tak zapytany o zawodowe marzenie obecny dyrektor zarządzający Michał Seweryn odpowiedział: „Moje marzenie to wymiana parku maszyn na nowszy, obecnym urządzeniom poświęcamy zbyt dużo czasu, żeby działały poprawnie. Poza tym chciałbym, żeby załoga była zadowolona i wspólnie dążyła do wyznaczonych nam celów. Zgrany zespół to połowa sukcesu, a bez niego celów nie osiągnę. Cieszę się, że wśród załogi są ludzie, którzy pracują w firmie już 16 lat i z przyjemnością do tej pracy przychodzą. Mam nadzieję, że odchodzący na emeryturę tata, będzie spokojny o naszą przyszłość i że będzie dumny ze swojego syna”.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Wartość produktu a opakowanie

 

Często idzie w parze, iż wartość produktu wyraża się w jego opakowaniu. Ale czasami opakowanie staje się również przesadnym twierdzeniem o wartości, którego produkt nie może faktycznie spełnić. Oznacza to, że szczególnie drogie produkty próbują powiedzieć coś o swojej wartości poprzez swoje opakowanie a także cenę. Ponadto w naszym świecie jest wiele rzeczy, których nie dostrzegamy. Dlatego produkty posługują się różnymi znakami, po których możemy rozpoznać, że mamy do czynienia z rzeczami wartościowymi.

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty