Wyścig po makulaturę. Nowa maszyna Stora Enso w Polsce.

„Nieustannie inspirujemy nowe sposoby myślenia, a inwestycja w fabryce w Ostrołęce jest kolejnym krokiem w procesie naszej transformacji w generującego wartość gracza na rynku materiałów odnawialnych oraz firmę, która skupia swoją działalność na obszarach rynków rozwijających się” – powiedział Jouko Karvinen, dyrektor generalny Stora Enso.

 

Zakład fińskiego producenta materiałów celulozowych w Ostrołęce jest największym pod względem powierzchni ze wszystkich oddziałów w Polsce, a od maja również najbardziej nowoczesnym w kwestii produkcji materiałów odnawialnych. Stało się tak dzięki inwestycji 285 milionów euro w instalację nowej maszyny wytwarzającej lekkie papiery do produkcji tektury falistej wyłącznie z włókien wtórnych.

 

Najcenniejszy obiekt zakładu – maszyna MP5 – cechuje się wydajnością 455 tys. ton produktu rocznie i zmniejszonym zużyciem energii elektrycznej, co sprawia, że zakład w Ostrołęce wyznacza europejskie standardy kosztów produkcji i oferty produktowej. „Zapotrzebowanie klientów na nowoczesne, lekkie opakowania z tektury falistej rośnie w szybkim tempie. Rynek Europy Środkowej i Wschodniej będzie notować stały wzrost na poziomie 5 proc. rocznie. Dzięki nowej maszynie papierniczej MP5 wzmocnimy naszą pozycję na obszarze wzrastających rynków Europy Środkowej i Wschodniej, wspierając jednocześnie naszą strategię rozwoju produkcji opakowań” – tłumaczył Mats Nordlander, wiceprezes Stora Enso Renewable Packaging. Inwestycja ta wesprze zintegrowaną sieć pozyskiwania makulatury koncernu w Polsce, w skład której wchodzą punkty zbiórki makulatury i sortownie na terenie całego kraju oraz nowa elektrownia zasilana w ponad 50 proc. przy pomocy biopaliw. Zebrany przez firmę surowiec do produkcji opakowań jest oczyszczany z odpadów, formowany w bele i ostatecznie przetwarzany w zakładzie papierniczym w Ostrołęce w tekturowe pudła i opakowania. „Niektórym makulatura kojarzy się jedynie z kolorowymi śmieciami, ale to właśnie ten surowiec napędza wielkie maszyny wytwarzające papiery do produkcji tektury falistej. Prawdziwy recykling to coś więcej niż tylko sortowanie. Polega on na tym, że z surowców wtórnych powstają w pełni funkcjonalne nowe produkty” – podsumował Jerzy Janowicz, dyrektor zakładu w Ostrołęce.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Luksus myślenia, mówienia i tworzenia...

 

Czy myślenie jest luksusem? Czy myślenie, par excellence, ma cokolwiek wspólnego z naszym codziennym życiem? Biorąc pod uwagę fakt, że według badań większość osób w ogóle nie myśli, to fakt, że ktoś myśli, zasługuje już na pochwałę. Natomiast jeśli ktoś głupio myśli to lepiej aby odpoczął.

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty