Wyścig po makulaturę. Nowa maszyna Stora Enso w Polsce.

„Nieustannie inspirujemy nowe sposoby myślenia, a inwestycja w fabryce w Ostrołęce jest kolejnym krokiem w procesie naszej transformacji w generującego wartość gracza na rynku materiałów odnawialnych oraz firmę, która skupia swoją działalność na obszarach rynków rozwijających się” – powiedział Jouko Karvinen, dyrektor generalny Stora Enso.

 

Zakład fińskiego producenta materiałów celulozowych w Ostrołęce jest największym pod względem powierzchni ze wszystkich oddziałów w Polsce, a od maja również najbardziej nowoczesnym w kwestii produkcji materiałów odnawialnych. Stało się tak dzięki inwestycji 285 milionów euro w instalację nowej maszyny wytwarzającej lekkie papiery do produkcji tektury falistej wyłącznie z włókien wtórnych.

 

Najcenniejszy obiekt zakładu – maszyna MP5 – cechuje się wydajnością 455 tys. ton produktu rocznie i zmniejszonym zużyciem energii elektrycznej, co sprawia, że zakład w Ostrołęce wyznacza europejskie standardy kosztów produkcji i oferty produktowej. „Zapotrzebowanie klientów na nowoczesne, lekkie opakowania z tektury falistej rośnie w szybkim tempie. Rynek Europy Środkowej i Wschodniej będzie notować stały wzrost na poziomie 5 proc. rocznie. Dzięki nowej maszynie papierniczej MP5 wzmocnimy naszą pozycję na obszarze wzrastających rynków Europy Środkowej i Wschodniej, wspierając jednocześnie naszą strategię rozwoju produkcji opakowań” – tłumaczył Mats Nordlander, wiceprezes Stora Enso Renewable Packaging. Inwestycja ta wesprze zintegrowaną sieć pozyskiwania makulatury koncernu w Polsce, w skład której wchodzą punkty zbiórki makulatury i sortownie na terenie całego kraju oraz nowa elektrownia zasilana w ponad 50 proc. przy pomocy biopaliw. Zebrany przez firmę surowiec do produkcji opakowań jest oczyszczany z odpadów, formowany w bele i ostatecznie przetwarzany w zakładzie papierniczym w Ostrołęce w tekturowe pudła i opakowania. „Niektórym makulatura kojarzy się jedynie z kolorowymi śmieciami, ale to właśnie ten surowiec napędza wielkie maszyny wytwarzające papiery do produkcji tektury falistej. Prawdziwy recykling to coś więcej niż tylko sortowanie. Polega on na tym, że z surowców wtórnych powstają w pełni funkcjonalne nowe produkty” – podsumował Jerzy Janowicz, dyrektor zakładu w Ostrołęce.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Zmiana

Warto wiedzieć, że na dobrą zmianę opakowania zawsze jest odpowiednia pora. Nie liczy się ani dzień, ani pora roku, ani koniunktura. Liczy się tylko wola zmiany i nowa, lepsza wizja. Ktoś mądry zauważył, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Tak, to się zgadza. Ja dodałabym również, iż postrzeganie zależy od naszej wiedzy, predyspozycji, umiejętności, doświadczenia, mądrości, inteligencji, poczucia humoru...

Reklama

Ankieta

Jak oceniasz nową stronę internetową

5
4
3
2

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty