Kalendarium

23.05-25.05.2012 · Targi Melczarstwa

29.05-01.06.2012 · Targi Plastpol

25.09-27.09.2012 · Fachpack, Norymberga

8.10-11.10.2012 · TAROPAK, Polagra Food, Gastro-Trendy

19.10-21.10.2012 · LuxePack, Monaco

Gallopujący sukces opakowania. Stora Enso i Xerox dla Windows.

data publikacji: sierpień 2010

Kiedy firma Microsoft poszukiwała producenta opakowań kartonowych, z myślą o planowanej premierze rynkowej systemu operacyjnego Windows 7, irlandzka drukarnia Mediaware Digital Ltd. zaoferowała wykonanie pudełek przy wykorzystaniu cyfrowej linii produkcyjnej Gallop, stworzonej wspólnie przez Stora Enso i Xerox. Mimo postawionych przez Microsoft dużych wymagań co do ceny, jakości, przyjazności dla środowiska naturalnego, bezpieczeństwa oraz integracji z workflow współpraca firm trwa już od prawie dwóch lat.

 

Microsoft, przede wszystkim, oczekiwał projektu, który skróciłby łańcuch dostaw, zredukowałby całkowity koszt opakowania drukowanego w licznych wersjach językowych, a co za tym idzie - pozwolił na obsługę niskonakładowych partii produktu. W odpowiedzi na te wymagania eksperci z drukarni Mediaware oraz firmy Xerox zainstalowali linię produkcyjną Gallop opartą na technologii cyfrowej. Składa się ona z cyfrowej maszyny drukującej Xerox iGen4, lakierówki Epic, dedykowanego urządzenia do odbierania zadrukowanych kartonów stworzonego przez Stora Enso oraz specjalnie zaprojektowanej wyszukiwarki DC 58. Ostatnia z wymienionych może obsłużyć zarówno prace w zakresie tłoczenia folią na gorąco, jak i wykrawania, gdyż działa z dwukrotnie wyższą prędkością niż maszyna drukująca. Natomiast urządzenie odbierające produkt łączy sekcje drukowania i lakierowania z wykrawarką, co umożliwia nieprzerwane drukowanie nawet w sytuacji, gdy ta ostatnia pracuje w trybie offline. Takie rozwiązanie gwarantuje obniżenie minimalnego poziomu realizowanych zamówień, odpadów, stanów magazynowych, pozwala na szybsze dotarcie z produktem na rynek oraz zapewnia bardziej bezpieczny proces drukowania. Prezes firmy Mediaware, Simon Healy, potwierdza pozytywne wyniki zastosowania technologii cyfrowej w zakresie realizacji polityki zrównoważonego rozwoju, podkreślając tym samym środowiskowe zalety (tj. zredukowaną ilość tonera i odpadów powstałych na etapach przygotowania do druku i wykrawania) zastosowania druku cyfrowego do produkcji opakowań kartonowych. „Zauważyliśmy też, że technologia cyfrowa pozwala na wyeliminowanie nadwyżek zapasów i pozwala na drukowanie rzeczywiście niezbędnej ilości produktu. W efekcie chronimy środowisko naturalne, oszczędzamy pieniądze i redukujemy przestrzeń niezbędną do działania” – mówi Simon Healy.

 

Lepsze własności wizualne

Obecnie Mediaware produkuje na zlecenie Microsoftu dwa rodzaje opakowań, których podstawę stanowi karton pudełkowy Ensocoat firmy Stora Enso o gramaturze 330 g/m2. W ostatnich miesiącach poddano go znacznym udoskonaleniom, przede wszystkim z myślą o lepszych własnościach wizualnych. Bardzo wysokie wymagania Microsoftu odnośnie podłoża zakładały możliwość drukowania niskonakładowych partii błyszczących kartonów pudełkowych w pełnym kolorze i w wielu wersjach językowych. Obok wymagań co do ceny, jakości, przyjazności dla środowiska naturalnego, bezpieczeństwa, a także integracji z workflow Microsoftu nałożone zostało również ograniczenie czasowe w postaci zaplanowanej na październik 2009 roku premiery systemu Windows 7. Po zadrukowaniu w cyfrowej maszynie Xerox iGen, materiał jest uszlachetniany w trybie inline za pomocą wodnego lakieru błyszczącego. Posiada on recepturę zbieżną z wymaganiami Microsoftu odnośnie „zielonej” chemii i subtelnego wyglądu opakowania. Realizowane obecnie nakłady są bardzo zróżnicowane – od zaledwie 5 do 2,5 tys. egzemplarzy. Całkowita produkcja Mediaware, która – poza obsługą Microsoftu uwzględnia także potrzeby innych klientów, oscyluje wokół 10-15 tys. kartonów dziennie.

 

Ukierunkowany marketing

Gallop jest zautomatyzowany w takim stopniu, że do przekazania kartonu do złamania i oklejania ręczna interwencja jest zbędna, co ogranicza konieczność wprowadzania zmian w ustawieniach urządzeń do obróbki końcowej. Zgodnie z zapewnieniami dyrektora Stora Enso Digital Solutions - Pekki Tommoli: „Cyfrowa produkcja opakowań w trybie „na żadanie” wychodzi naprzeciw aktualnym potrzebom w zakresie redukcji kosztów i produkcji dostosowanej do faktycznych potrzeb, a jednocześnie tworzy nowe możliwości w dziedzinie personalizacji zleceń i ukierunkowanego marketingu, które coraz częściej znajdują zastosowanie przy opakowaniach wykonywanych dla sieci handlowych czy produktach okazjonalnych”. Wskazuje on również na możliwość powlekania kartonów specjalnym wodnym lakierem, co oznacza, że w przypadku firm wymagających certyfikatu FDA (dotyczącego opakowań do żywności i leków) linia Gallop może znaleźć zastosowanie np. przy produkcji opakowań do czekolady czy farmaceutyków.  

 

Foto: Stora Enso

Opakowania systemu operacyjnego Windows 7 wykonane przez Mediaware. Na każde pudełko jest nanoszony unikalny kod opakowania, pozwalający na jego śledzenie w skali światowej, co redukuje ryzyko powstania podróbek.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Niezła sztuka

Strzelić gola! To dopiero sztuka… Oczywiście dla tych, którzy siedzą na trybunach, to przecież nic wielkiego pobiec z piłką i najzwyczajniej w świecie trafić do – w końcu niewiele ponad siedmiometrowej – bramki (bramka mierzy 244 cm wysokości i 732 cm szerokości). Wszak nie ma nic bardziej łatwego. A strzelenie karnego?! To jak malowanie

Reklama

Ankieta

Jak oceniasz nową stronę internetową

5
4
3
2

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty