Edukacja

Ekologia wysportowana

Kuchenne rewolucje. Bioplastik z chityny po amerykańsku

Widok owoców morza na talerzu może już wkrótce należeć do rzadkości. Bowiem naukowcy z Instytutu Harvard Wyss w Bostonie planują rozpocząć produkcję na masową skalę bioplastiku z chitozanu – pochodnej chityny – z kałamarnic, szczątek, krewetek oraz niektórych grzybów. Do swojego projektu zaprosili również międzynarodowych producentów opakowań.

więcej »

Owocne badania. Rola aktywnych substancji z odpadów spożywczych w opakowalnictwie

Na rynku opakowaniowym pojawiają się nowe rozwiązania, które w coraz lepszy sposób chronią zapakowane produkty. Bardzo często kluczem do sukcesu jest to, co dała nam natura. W Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych testowane są obecnie „zielone” technologie,  które mają z jednej strony wydobyć to, co w naturze jest najlepsze, a z drugiej „to” ochronić.

więcej »

Jedzenie pod mikroskopem. Naukowcy w poszukiwaniu innowacyjnych opakowań spożywczych

Zdrowa żywność wymaga równie zdrowych rozwiązań, nie tylko opakowaniowych, dlatego naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu w Szczecinie testują obecnie nową, bezpieczną dla zdrowia konsumentów oraz środowiska technologię. Umożliwia ona aplikację bezpośrednio na żywności „jadalnych” powłok chroniących ją przed zepsuciem.

więcej »

Kosmiczne jedzenie. Kontrola jakości artykułów spożywczych przez NASA

W ramach programu HI-SEAS, realizowanego przez NASA we współpracy z Jean Hunter z Uniwersytetu Cornella i Kim Binstead z Uniwersytetu na Hawajach, sześciu naukowców przez cztery miesiące mieszkało w namiocie na zboczu wulkanu Mauna Loa (na wysokości ok. 2 500 m2). To specyficzne miejsce wybrano ze względu na fakt, że panujące tam warunki idealnie odpowiadają życiu na Marsie.

więcej »

Projektowanie w praktyce. O pierwszych „opakowaniowych” sukcesach studentów z Politechniki Łódzkiej.

Studenci publicznych uczelni nie raz narzekali na brak możliwości połączenia teorii z praktyką.  Do tej grupy z pewnością nie należą młodzi projektanci z Politechniki Łódzkiej, których ostatni projekt serii opakowań wyróżnia się innowacyjnym podejściem w zakresie dostosowania programu kierunku studiów do potrzeb lokalnego biznesu. Grupa studentów z Wydziału Organizacji i Zarządzania zaprojektowała w ramach zajęć ekologiczne doniczki torfowe dla przedsiębiorstwa „Biowin“.

 
więcej »

Opakowanie idzie na studia. UEP otwiera nowy kierunek.

Od października br. rusza pierwsza edycja studiów podyplomowych „Zarządzanie opakowaniem” na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. W programie Uczelnia stara się połączyć wiedzę z zakresu zarządzania marką i trendów w designie z produkcyjnymi i projektowymi aspektami opakowalnictwa.

więcej »

Zdrowie o smaku antoniówki. Liście drzew owocowych cennym źródłem do produkcji soków.

Polscy naukowcy potwierdzili, że znajdujący się w liściach drzew owocowych polifenol mógłby zostać wykorzystany do produkcji soków z jabłek o właściwościach prozdrowotnych.


więcej »

Księga wiedzy odrzuconej. Pierwsza książka niewykorzystanych pomysłów.

Grzebanie w badawczych „śmieciach” z już zrealizowanych projektów, analizowanie transkrypcji i dygresji padających podczas wywiadów indywidualnych oraz grupowych, odczytywanie myśli zapisanych na marginesie notatek czy w rogu zdjęcia. Właśnie powstała pierwsza w Polsce księga wiedzy odrzuconej.

więcej »

Rozmowa z prof. Mirosławą El Fray z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego

styczeń

Nanocząstki, mimo swoich sub-mikroskopijnych rozmiarów, z impetem zdobywają kolejne dziedziny przemysłu. Protezy serca, elektronika, telekomunikacja, farba pokrywająca ściany zamku na Wawelu, samoczyszczące się szyby czy opakowania o ulepszonych właściwościach – nanotechnologia jest już wszędzie, a wciąż ma przed sobą kolosalną i ciągle tajemniczą przyszłość.

więcej »

Komentarz miesiąca

Czy wiedzieliście, że...

...większość kupujących wodę toaletową rozpoznaje ją nie po zapachu, ale po opakowaniu?

... również zapach opakowania potrafi zainteresować kupującego?

... „poczucie wartości” opakowania odgrywa coraz większą rolę w procesie zakupu?

... trend do emocjonalnego zakupu stanowi wielką szansę dla opakowania?

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty