Kuchenne rewolucje. Bioplastik z chityny po amerykańsku

Widok owoców morza na talerzu może już wkrótce należeć do rzadkości. Bowiem naukowcy z Instytutu Harvard Wyss w Bostonie planują rozpocząć produkcję na masową skalę bioplastiku z chitozanu – pochodnej chityny – z kałamarnic, szczątek, krewetek oraz niektórych grzybów. Do swojego projektu zaprosili również międzynarodowych producentów opakowań.

 

Zespół naukowców, pod kierownictwem Javier Fernandeza oraz Dona Ingebora z Instytutu Harvard Wyss, określił optymalną temperaturę oraz stan skupienia dla cząsteczek polisacharydu, aby zawiązać je w giętki materiał ciekłokrystaliczny. Dzięki temu nie trzeba przekształcać naturalnego materiału, tylko odpowiednio dostosować warunki produkcji, aby rozpocząć proces tworzenia form z chitozanu w technologii odlewania i formowania z wtryskiem. Amerykanie znaleźli również remedium na problem kurczenia się naturalnych polimerów po obróbce wtryskowej – wystarczy dodać mączkę drzewną, produkt uboczny powstający przy przetwarzaniu drewna.

 

Smaczna natura

Zdaniem naukowców opakowanie z bioplastiku z owoców morza nie ustępuje jakością od standardowych opakowań, a posiada dodatkowe zalety. Głównie ekologiczne, bowiem po zużyciu dosłownie zostanie wchłonięte przez środowisko naturalne w ciągu dwóch tygodni jako substancja organiczna. Dodatkowo może być poddany recyklingowi oraz kompostowany. Największym problemem jest obecnie prawie czterokrotnie wyższa cena pozyskania chitozanu w porównaniu do popularnych tworzyw sztucznych, ale członkowie projektu widzą szansę na jej redukcję poprzez dodanie kompozytów z drewna. Projekt z Bostonu nie jest jednak pierwszym, który ma na celu stworzenie biodegradowalnych opakowań z chityny – do końca 2014 r. trwa europejski projekt n-CHITOPAK, w ramach którego naukowcy z Czech, Niemiec, Norwegii, Rumunii i Włoch pracują nad nanowłóknami chitynowymi dla opakowań spożywczych.

 

Źródło: Macromolecular Materials & Engineering, „Manufacturing of Large-Scale Functional Objects Using Biodegradable Chitosan Bioplastic”, Javier Fernandez, Don Ingeber, 26.02.2014

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Ruch i Świat

Sekret zdrowia i urody to RUCH. Mądre powiedzenie mówi: bezruch to choroba, ruch to zdrowie, a sport to mord! Zatem nie ma co przesadzać w życiu, ponieważ przez przypadek można się zabić. Dlatego tylko mądry, ruch jest właściwy. Ruch może zastąpić wszystkie lekarstwa, ale wszystkie lekarstwa nie zastąpią nigdy ruchu. Ruch jest nawet lekarstwem na smutek. Ruch rządzi całym Światem.

Reklama

Ankieta

Jak oceniasz nową stronę internetową

5
4
3
2

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty