Kalendarium

23.05-25.05.2012 · Targi Melczarstwa

29.05-01.06.2012 · Targi Plastpol

25.09-27.09.2012 · Fachpack, Norymberga

8.10-11.10.2012 · TAROPAK, Polagra Food, Gastro-Trendy

19.10-21.10.2012 · LuxePack, Monaco

Vinyl Plus. Europejski przemysł PVC dla zrównoważonego rozwoju.

data publikacji: sierpień 2011

Do dobrowolnej inicjatywy Vinyl Plus przyłączają się firmy produkujące z PVC różnorodne produkty. Z sektora opakowaniowego zaangażowani są producenci folii, którzy sztywny materiał PVC wykorzystują do pakowania i zastosowań technicznych, jak również producenci folii kompozytowych PVC-PE służących do próżniowego pakowania świeżego mięsa, ryb, serów, ciast i sałatek.

 

Europejski przemysł PVC uruchamia nowy plan zrównoważonego rozwoju dla swojej branży, którego działania zaplanowane są do roku 2020. Celem projektu jest promowanie i wspieranie przez przedsiębiorców zrównoważonego rozwoju oraz działanie na rzecz zwiększenia recyklingu w Europie. Program jest następcą ukończonej już inicjatywy – Vinyl 2010, w której przedsiębiorcy dobrowolnie zobowiązali się przez dziesięć lat stosować ustalone zasady w zakresie wykorzystania polichlorku winylu. Vinyl 2010 jest powszechnie uważany za wiodący przykład samoregulacji wewnątrzbranżowej, która przyniosła konkretne wyniki. Zebrano 250 tys. ton odpadów z PVC, które poddano procesowi recyklingu – warto podkreślić, że przed rokiem 2000 materiał ten uznawany był za niebiodegradowalny.

Program działań w ramach projektu Vinyl Plus ułożony został wokół pięciu zobowiązań, które mają prowadzić do osiągnięcia: wzrostu ilości poddawanego recyklingowi materiału PVC, rozwoju innowacyjnych technik recyklingu, poinformowania przedsiębiorców o emisji węglowodorów chlorowanych, zapewnienia zrównoważonego stosowania dodatków, zwiększenia efektywności energetycznej, wykorzystania odnawialnych źródeł energii i surowców przy produkcji PVC. Komentując uruchomienie nowej dobrowolnej inicjatywy, prezes Vinyl Plus, Josef Ert powiedział: „Program Vinyl Plus ma jeszcze bardziej ambitne intencje i jeszcze większy zasięg niż Vinyl 2010. Głównym celem zaangażowanych przedsiębiorców jest kontynuacja strategii zrównoważonego rozwoju w Europie do roku 2020. Jednak nie będzie to możliwe bez wsparcia struktur Unii Europejskiej i poszczególnych krajów, które pomocne będą w stymulowaniu recyklingu i w przygotowaniu skutecznej polityki zarządzania odpadami. Promocja zmierzająca w kierunku likwidacji wysypisk śmieci w Europie mogłaby zwiększyć prywatne inwestycje w gospodarce odpadami”.

Konkretne założenia programu Vinyl Plus to zbieranie do 2020 roku 800 tys. ton odpadów PVC rocznie, z czego 100 tys. ton ma być przerabiane nowoczesnymi metodami recyklingu. Stowarzyszenie planuje również wprowadzenie certyfikatu Vinyl Plus i systemu znakowania, które pozwoli klientom zidentyfikować produkty z PVC wyprodukowane w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Według Davida Cooka, szefa organizacji non-profit TNS (The Natural Step) „ludzie coraz częściej podejmują świadome decyzje, które wydają się im być lepszym wyborem ze względu na przestrzeganie przez producentów norm zrównoważonego rozwoju. Vinyl Plus dla przemysłu PVC ustanowił ambitne założenia, by zaspokoić potrzeby społeczeństwa i szerzyć przekonanie, że wyroby z PVC są produktami ekologicznymi”.

Podstawową zasadą, na której oparty jest plan programu, to przejrzystość w działaniu i otwarta komunikacja ze społeczeństwem. Nowe zobowiązania mają opierać się na konstruktywnym dialogu m.in. z organizacją TNS odnośnie podejmowanych działań, by te przynosiły daleko idące korzyści. Vinyl Plus będzie również monitorowany przez niezależny komitet składający się z przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, związków zawodowych, detalistów i organizacji konsumenckich. Podobnie jak w przypadku Vinyl 2010 przemysł PVC opublikuje niezależnie zweryfikowane sprawozdanie, które będzie rozliczać Vinyl Plus z postępów realizacji założonych celów. Ponadto, jako że zrównoważony rozwój jest wyzwaniem globalnym, Vinyl Plus zobowiązał się do zaangażowania w działania na rzecz szerzenia swojej idei w innych częściach świata.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Niezła sztuka

Strzelić gola! To dopiero sztuka… Oczywiście dla tych, którzy siedzą na trybunach, to przecież nic wielkiego pobiec z piłką i najzwyczajniej w świecie trafić do – w końcu niewiele ponad siedmiometrowej – bramki (bramka mierzy 244 cm wysokości i 732 cm szerokości). Wszak nie ma nic bardziej łatwego. A strzelenie karnego?! To jak malowanie

Reklama

Ankieta

Jak oceniasz nową stronę internetową

5
4
3
2

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty