Kalendarium

15-17.03.2022 · InPrint, Monachium

15-17.03.2022 · ICE Europe, CCE International, Monachium

26-29.04.2022 · LABELEXPO, Bruksela

31.05-02.06.2022 · Logimat, Stuttgart

24-27.05.2022 · Plastpol, Kielce

Zjeść ciastko i mieć ciastko. Jak zyskać na spadku nakładów z pomocą etykiety cyfrowej Ink Jet UV.

O tym jak sprostać wymaganiom rynku w zakresie opłacalnego etykietowania krótkich serii produkcyjnych dyskutuje się od dawna. Rynek oczekuje bowiem nie tylko optymalizacji kosztów w tym zakresie, ale także wysokiej jakości i powtarzalności produkcji. Odpowiedź na wskazane oczekiwania stanowi cyfrowy druk etykiet, którego jednym z najnowszych osiągnięć jest technologia Ink Jet UV.

Spadkowi nakładów towarzyszy obecnie coraz większe różnicowanie szat graficznych. Producenci etykiet samoprzylepnych stają więc przed problemami związanymi z różnicowaniem opisu produktu, dostosowaniem jego projektu do konkretnej grupy docelowej czy zmian kolorystycznych. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj także fakt powszechności trendu jakim jest personalizacja produktów. Technologia cyfrowego druku etykiet – Ink Jet UV, której jednym z prekursorów na rynku polskim jest spółka Aniflex, wpisuje się nie tylko w powyższe założenia, ale także te związane z wykorzystaniem krótkoseryjności produkcji do generowaniem dodatkowych zysków.

Szybko i tanio

Podstawowym założeniem cyfrowego druku etykiet samoprzylepnych jest możliwość opłacalnej realizacji druku przy niewielkich nakładach produkcyjnych oraz tzw. produkcja JIT (Just In Time) gwarantująca redukcję czasu produkcji etykiety do minimum, co przynosi istotne oszczędności związane na przykład z redukcją zapasów etykiet samoprzylepnych. Redukcję kosztów zakupu etykiet umożliwia w przypadku druku cyfrowego także brak kosztów przygotowalni (zakupu form fotopolimerowych). Etykiety produkowane są bezpośrednio z pliku komputerowego, co daje nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i czasu potrzebnego na ich wykonanie. Dodatkową zaletą braku tzw. polimerów jest także możliwość nanoszenia zmian w projekcie w zasadzie w każdym momencie cyklu produkcyjnego. W przypadku produkcji łączonej w praktyce oznacza to możliwość zadrukowania etykiet kilkoma wzorami w jednym przebiegu produkcyjnym (przy założeniu jednowymiarowości etykiety) oraz brak kosztów związanych z zabezpieczaniem druku, dzięki technologii Ink Jet UV. Stosowane atramenty utwardzane promieniowaniem UV gwarantują wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne druku oraz działanie warunków zewnętrznych, co skutecznie eliminuje koszty uszlachetniania etykiety w celu osiągnięcia doskonałego nasycenia i kontrastu barw. O ile redukcja kosztów związanych z przygotowalnią i produkcją łączoną charakteryzuje ogólnie pojęty druk cyfrowy, to eliminacja procesu zabezpieczania druku oraz uszlachetniania nie jest już tak oczywista. Klienci doceniają również metodę rozliczenia druku za faktyczne zużycie atramentów, a nie za tzw. „klik”, co jest regułą w przypadku innych technologii druku cyfrowego.

Trendsetter druku cyfrowego

Obserwując dużo dojrzalszy, pod względem znakowania produktów, rynek amerykański można zauważyć dwie wyraźnie zaznaczone tendencje: prostotę oraz personalizację opakowań. Technologia druku cyfrowego Ink Jet UV wychodzi nie tylko naprzeciw wskazanym trendom, ale także pozwala na ich efektywne i opłacalne wykorzystanie przy niewielkich seriach produkcyjnych produktu. Za przykład może posłużyć tutaj kampania jednego z czołowych producentów ketchupów, który umożliwił swoim klientom zakup produktu z indywidualnie zaprojektowaną etykietą. Zabieg ten miał na celu budowanie przywiązania do marki, a możliwy był właśnie dzięki technologii cyfrowej. Z kolei personalizacja produktu nie tylko wiąże się z realizacją marketingowych założeń związanych z wyróżnieniem produktu lub dostosowaniem jego projektu do danej grupy docelowej; często oznacza ona konieczność nanoszenia zmiennych danych tj.  numery seryjne, daty ważności czy przydatności do spożycia. Etykiety cyfrowe w technologii Ink Jet UV doskonale wpisują się w powyższe potrzeby eliminując proces dodatkowego znakowania produktów. Specjalnie opracowane atramenty wykorzystywane w technologii Ink Jet UV zapewniają wysoką jakość i powtarzalność efektów, a także szybkie schnięcie i trwały wydruk bez konieczności dodatkowego zabezpieczania np. poprzez laminowanie, uszlachetnianie czy lakierowanie. W efekcie otrzymujemy gotowy, pełnokolorowy wydruk doskonale odzwierciedlający zastosowane w projekcie kolory w czasie znacznie krótszym aniżeli przy zastosowaniu innych metod druku. Warto dodać, że według samych klientów korzystających z opisanej technologii aspekt związany z nasyceniem kolorów i odzwierciedleniem barw jest jedną z najczęściej wskazywanych zalet druku etykiet cyfrowych.

Etykiety jutra

Kierując się najnowszymi trendami rynku w zakresie projektowania opakowań, wśród których wymienia się najczęściej prostotę, personalizację, minimalizm formy oraz „no label” design można pokusić się o stwierdzenie, że technologia cyfrowego druku etykiet Ink Jet UV będzie wkrótce jedną z najbardziej pożądanych metod alternatywnego druku etykiet samoprzylepnych. Sytuacja gospodarcza oraz tendencje ukierunkowane na strategię „cost cutting” zwłaszcza w zakresie opakowań powodują, że wskazana technologia cyfrowego druku etykiet samoprzylepnych jest doskonałą odpowiedzią na potrzeby rynku, umożliwiającą obniżenie kosztów zakupu etykiet. Reasumując, etykiety samoprzylepne drukowane w technologii Ink Jet UV, oferowane przez spółkę Aniflex to szansa na efektowne i opłacalne etykietowanie produktów, a co za tym idzie doskonały sposób na optymalizację kosztów związanych z zakupem opakowań.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Moc Prawdziwej Przyjaźni

Przyjaźń to coś czego nie nauczą Cię w szkole, a jeśli sam nie nauczyłeś się czym jest przyjaźń, to niczego się nie nauczyłeś.

 

Przyjaźń to najpiękniejsza rzecz, jaką człowiek może zaproponować drugiemu człowiekowi bezinteresownie. Przyjaciel to osoba, z którą możemy być szczerzy. Przy nim możemy też myśleć głośno. Jeden lojalny przyjaciel jest warto dziesięciu tysięcy krewnych. Suzanne Degges-White, przewodnicząca Wydziału Doradztwa....

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty