Wcale metale. Europejski rynek opakowań i zamknięć metalowych.

Często nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności w naszym życiu, przekonani, że rynkiem „rządzą polimery”. Metale, a wśród nich zwłaszcza aluminium - eksperci przewidują, że w nadchodzących latach nadal będą one ważną częścią rynku opakowaniowego, a w przypadku poszczególnych grup produktowych ich udział może nawet istotnie wzrosnąć.

 

Stal i aluminium są sprawdzonymi i atrakcyjnymi materiałami opakowaniowymi: sugerujące swoim wyglądem wysoką jakość, stanowią jednocześnie barierę ochronną przed szkodliwymi substancjami i nadają się do powtórnego przetwarzania. „Obecnie odsetek metalowych opakowań przeznaczanych na recykling wynosi ponad 70 proc.” - mówi Oliver Kutsch, dyrektor zarządzający instytutem badań rynkowych Ceresana. „Jednocześnie metal napotyka coraz więcej konkurencyjnych materiałów, w szczególności tworzywo sztuczne”. Organizacja zbadała europejski rynek puszek, tubek i innych opakowań oraz zamknięć wykonanych z metali. Uwzględniane w jego ramach produkty dzielą się w zależności od przeznaczenia – należą do nich przykładowo puszki do piwa, tacki na gotowe posiłki, tubki na środki farmaceutyczne, wiadra do farb, jak również wielkogabarytowe opakowania wykorzystywane w transporcie, jak kontenery IBC. Według informacji pochodzących z badania Ceresany wolumen rynku metali odnawialnych w Europie wyniesie do 2021 około 284 miliardy jednostek.

 

Energetyzujące energetyki

Od 2005 roku wzrastająca sprzedaż napojów energetyzujących, wprowadzanie nowych produktów, niskie ceny, jak i doskonały potencjał przetwórczy spowodowały, że stopień wykorzystania metalowych puszek do popularnych „soft drinków” wzrasta średnio o 4 proc. rocznie.

 

Również cieszące się coraz większym zainteresowaniem konsumentów napoje na bazie piwa rozlewane są coraz częściej do puszek niż do szklanych butelek. Co więcej, obecna sytuacja ekonomiczna ludności w Europie sprawia, że rzadziej niż kiedyś pijemy piwo w barach i restauracjach, częściej decydując się na kupno tych napojów w sklepie i skonsumowanie ich w domu. Ceresana przewiduje w obliczu takiego trendu spadek udziału szklanych butelek wielokrotnego użytku na rzecz puszek z metalu.

 

Kapsel zamiast korka

Aluminium będzie zatem coraz bardziej znaczącym materiałem opakowaniowym na rynku napojów. Oprócz przejścia od szklanych butelek do puszek, zmiany zajdą także w przypadku wykorzystania kapsli i nakrętek z metalu. Pojawią się one zwłaszcza w segmencie win oraz płynów leczniczych. Korki do wina wprawdzie przez długi czas nie miały solidnego przeciwnika, a producenci z wielką ostrożnością wprowadzali rozwiązania z tworzyw sztucznych. Metalowe nakrętki cechuje obecnie największy wzrost stopnia wykorzystania: pomijając pozostałe względy, ich dużą zaletą jest łatwość w otwieraniu i brak potrzeby wykorzystywania dodatkowych narzędzi. Butelka może być również wielokrotnie zamykana i otwierana.

 

Konserwy dla oszczędnych?

Puszkowana żywność jest kupowana w coraz większych ilościach w krajach, które w 2008 roku dotknął regres gospodarczy.

 

Ze względu na jej relatywnie niską cenę i efektywny sposób konserwowania spora część ludności chwali sobie ten sposób przechowywania produktów spożywczych. W ciągu ostatniej dekady produkcja żywności w puszkach wzrosła o ponad miliard sztuk. Istnieje wprawdzie tendencja do odchodzenia od aluminiowych opakowań na rzecz mrożenia, jak również sprzedaży świeżych produktów – taka forma żywności ma być zdrowsza dla konsumentów. Mimo wszystko jednak z uwagi na trudną sytuację ekonomiczną przewiduje się, że w średnim okresie sprzedaż konserw będzie rosła w niektórych krajach.

 

Lek nadal z tubki

Tuby i inne pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego stały się znaczące w przypadku pakowania produktów takich jak sosy, dressingi i przyprawy. Tuby z aluminium są jednak w dalszym ciągu istotne na rynku farmaceutycznym, dzięki swojej hermetyczności. Aluminium stanowi doskonałą barierę, która chroni zawartość przed powietrzem i światłem.

 

Metal ten jest również odporny na wysokie temperatury, co pomaga w utrzymywaniu sterylności i świeżości środków farmaceutycznych. Na przestrzeni następnych lat korzystanie z leków w tubkach będą napędzać zmiany zachodzące w rozwijających się systemach zdrowotnych. Dotyczą one zwłaszcza Europy Wschodniej. Trend ten znajdzie jednak swoje odzwierciedlenie także w zachodniej części naszego kontynentu – starzenie się społeczeństw będzie impulsem do produkowania coraz większej ilości produktów takich jak maści.


Herbata z trąbą

 

 

 

Limitowana edycja aluminiowych puszek na herbatę w kształcie słoni to przykład tego, jak ciekawy może być design tej formy opakowań. Ich intrygujący kształt z pewnością wyróżni je na sklepowej półce i przyciągnie wzrok klientów. Zwrócił on również uwagę jury w plebiscycie Red Dot 2014 – puszki zaprojektowane przez firmę Springetts Brand Design Consultants z Londynu zostały nagrodzone w kategorii komunikacja wizualna. Charakterystyczna forma opakowań sprawia, że bardzo mocno kojarzą się one z produktem w nich zawartym, czyli herbatą firmy Williamson. Szeroka gama unikalnych grafik umieszczanych na puszkach pozwala trafić do większej publiczności oraz czyni z nich przedmioty kolekcjonerskie.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Zmiana

Warto wiedzieć, że na dobrą zmianę opakowania zawsze jest odpowiednia pora. Nie liczy się ani dzień, ani pora roku, ani koniunktura. Liczy się tylko wola zmiany i nowa, lepsza wizja. Ktoś mądry zauważył, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Tak, to się zgadza. Ja dodałabym również, iż postrzeganie zależy od naszej wiedzy, predyspozycji, umiejętności, doświadczenia, mądrości, inteligencji, poczucia humoru...

Reklama

Ankieta

Jak oceniasz nową stronę internetową

5
4
3
2

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty