Laser czy atrament? Bezpieczne opakowania w walce z fałszerzami – Domino na tropie

W związku z wymogiem nowej dyrektywy EU 1169/2011 producenci opakowań i etykiet muszą w czytelny dla konsumentów sposób wyróżnić w drukowanym tekście substancje powodujące alergie. Rozwiązaniem ułatwiającym spełnienie tego wymogu jest oprogramowanie QuickDesign, funkcjonujące we wszystkich drukarkach Domino.

Biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatnich pięciu lat na terenie Unii Europejskiej przechwycono 30 mln podróbek farmaceutyków (dane Dyrekcji Generalnej ds. Podatków i Unii Celnej w Komisji Europejskiej), kwestia bezpieczeństwa w przemyśle opakowaniowym jest obecnie jednym z głównym tematów. W związku z tym brytyjski producent drukarek – firma Domino zaprezentowała podczas targów interpack 2014 serię rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo i przeznaczonych zarówno dla producentów farmaceutyków, artykułów spożywczych, jak i konsumentów.

 

W walce z podróbkami przemysł farmaceutyczny wprowadził wymóg umieszczania na kontrastowym tle kodów GSI, indywidualnego numeru pudełka, daty przydatności do spożycia i dodatkowo nadrukowania ich w sposób czytelny dla maszyny. Idąc tym tropem firma Domino wprowadziła ulepszony tusz BK652, stworzony dla drukarek atramentowych serii G i-Tech. Pozwalają one na szybki druk (do 300 m/min) kodów kreskowych, 2D, tekstu i grafiki w rozdzielczości do 600 dpi na powierzchniach porowatych, bądź powlekanych, takich jak karton, opakowania giętkie, etykiety, blistry. W połączeniu z nowym, szybkoschnącym tuszem producenci opakowań farmaceutycznych, artykułów spożywczych oraz papierosów mogą drukować czytelne kody ułatwiające śledzenie produktów w łańcuchu dostaw oraz eliminujące ryzyko ich podrobienia. Nowe rozwiązanie powstało w zgodzie z obowiązującymi międzynarodowymi regulacjami dotyczącymi serializacji opakowań i potwierdza swoją skuteczność również dzięki wydłużonej wytrzymałości na ściernie – do 3 lat od daty nadruku. „Dzięki unowocześnieniu produktów z serii TIJ (Thermal Ink Jet) możemy zaoferować użytkownikom lepszą identyfikowalność kodów oraz wydajniejsze śledzenie opakowań, co wspomaga ich w walce z fałszerzami” – dodał Greg Treanor, product marketing manager w firmie Domino.

 

Kolejną nowością jest drukarka atramentowa A520i CIJ, bazująca na sprawdzonej technologii serii i-Tech. Wyróżnia się ona głowicą drukującą XS, która zapewnia szybkość druku do 1400 znakowanych puszek i butelek na minutę, przy zachowaniu wysokiej jakości i czytelności kodów. Dodatkowo posiada wygodny w użytkowaniu dotykowy interfejs TouchPanel, który można wmontować w stalową obudowę maszyny lub umieścić osobno, oraz nowoczesny system chłodzenia, zapewniający stałą temperaturę wewnątrz maszyny, bez względu na warunki zewnętrzne na produkcji.

Widoczna różnica

Z kolei dla grupy producentów opakowań spożywczych powstała nowa wersja oprogramowania QuickDesign 5.4 do urządzeń znakujących, funkcjonująca na wszystkich maszynach marki Domino. Pozwala ona na wyróżnienie w jednym przebiegu wybranych fragmentów tekstu, np. przez wyboldowanie, oraz na prostą identyfikację słów za pomocą  wprowadzenia odpowiedniego klucza. Dzięki temu rozwiązaniu producenci będą mogli spełnić wymagania znowelizowanej dyrektywy o znakowaniu opakowań EU 1169/2011, która wchodzi w życie już pod koniec bieżącego roku, wyróżniając w tekście substancje powodujące alergie. Dodatkowym atutem jest nowy system operacyjny, który optymalizuje proces wprowadzania danych, minimalizując ryzyko wprowadzenia przez operatora błędnego kodu na produkcji. „Zadaniem oprogramowania QuickDesign jest gwarancja nadruku poprawnych danych oraz minimalizacja kosztownych błędów. Jesteśmy pewni, że rozwiązanie to nie tylko odpowiada nowym standardom unijnym, ale również spełnia oczekiwania użytkowników w kontekście większej kontroli produkcji” – podsumował Paul Clarke, projects manager coding automation w firmie Domino.

 

Producenci opakowań metalowych oraz giętkich mogą skorzystać z nowych możliwości, które oferuje drukarka laserowa światłowodowa F220i.

Grawer w locie

Również producenci opakowań giętkich i metalowych mogli znaleźć na stoisku firmy Domino interesujące rozwiązania znakujące dla swoich produktów. Mowa o nowej drukarce laserowej światłowodowej F220i, która wyróżnia się bardziej precyzyjnym światłem oraz jakością grawerowania. Została ona również wyposażona w obrotową głowicę skanującą, która wraz z kompaktową wielkością i kształtem maszyny pozwala ją łatwo zintegrować z linią produkcyjną. Dzięki obrotowej głowicy możliwe jest również znakowanie „w locie” poruszających się elementów, bez względu na szybkość linii produkcyjnej czy na wielkość czcionek. Dodatkowym atutem są niskie koszty utrzymania, niezawodność oraz długi okres żywotności lasera – do 100 000 godzin.

 

 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Opakowanie spontaniczne

Jeden z wydziałów strategii marketingowych uczelni wyższej, przeprowadził badania na temat roli opakowania w fazie zakupu produktu. Badanie to przeprowadzono na próbie 100 mężczyzn i kobiet (62 kobiety i 38 mężczyzn). Z grupy 62 kobiet 38 proc. kobiet było w wieku poniżej 30 lat, 48 proc. pomiędzy trzydziestym a sześćdziesiątym rokiem życia, natomiast 19 proc. powyżej sześćdziesiątego roku życia. 

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty