Tysiące sterylnych kubeczków. Nowa linia pakująca od OYSTAR Hamba

Automatyczna linia pakująca od firmy OYSTAR Hamba stanęła w zakładzie Bakoma w Elżbietowie.

 

Trzeci co do wielkości dostawca jogurtów w Polsce – firma Bakoma Sp. z o.o., zakupiła ostatnio kompletną linię pakującą produkty mleczarskie od firmy OYSTAR Hamba. Jest to już szósta linia pakująca niemieckiej grupy OYSTAR w podwarszawskim zakładzie firmy Bakoma, obok trzech linii do napełniania i pakowania produktów w gotowe kubki (FS) od OYSTAR Hamba oraz dwóch linii do pakowania produktów w kubki termoformowalne (FFS) od OYSTAR Hassia. Wszystkie te linie wyposażone są w systemy pakowania kubków w tacki kartonowe dostarczone przez firmę OYSTAR A+F.

 

Nowa linia pakująca, zawierająca w pełni aseptyczną kubkarkę FL 8/8 CA, przeznaczona jest do pakowania produktów mleczarskich w gotowe kubki i wyróżnia się układem sterowania zrealizowanym całkowicie na serwonapędach. Układ ten umożliwia realizację dowolnych programów pakowania, tj. krzywych dozowania, dozowanych objętości itp., które można na stałe zachować w pamięci wewnętrznej maszyny w postaci tzw. receptur produktowych, gotowych później do wywołania bezpośrednio z panelu sterowania urządzenia. Linia pakująca z kubkarką FL 8/8 CA U napełnia opakowania o pojemnościach od 90 do 400 g z wydajnością do 38 400 tys. kubków na godzinę.

 

Firma OYSTAR Hamba z Saarbrücken w Niemczech należy do międzynarodowego koncernu OYSTAR Group. Specjalizuje się w produkcji wysokowydajnych maszyn pakujących w technologii aseptycznej produkty pastowate i/lub ciekłe w gotowe kubki (wykonane z plastiku, kompozytów papierowo-plastikowych, kartonów, aluminium) lub w butelki wykonane z tworzywa sztucznego (PET lub HDPE). Wyłącznym przedstawicielem OYSTAR Holding GmbH w Polsce jest firma Euro-PAN Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Sterylność przede wszystkim

Poza dużą wydajnością, producenci maszyny podkreślają wysoką jakość i bezpieczeństwo pakowania produktów nabiałowych. Kubki, w celu usunięcia najdrobniejszych zanieczyszczeń stałych, najpierw są przedmuchiwane przy zastosowaniu zjonizowanego powietrza oraz układu jego odsysania z ich wnętrza. Następnie poddaje się je sterylizacji nadtlenkiem wodoru (peroksydem) i ponownie suszy sterylnym powietrzem w celu odparowania peroksydu oraz osuszenia kubków. W ten sam sposób sterylizuje się wstępnie wycięte platynki, które ostatecznie zgrzewane są z powierzchnią kubków. Aby zapewnić ciągłość pracy kubkarki została ona wyposażona w automatyczną stację załadunku platynek do maszyny. Regulowane głowice zgrzewające pozwalają na pewne zamykanie 16 sztuk kubków w ciągu jednego cyklu pracy maszyny. Specjalny układ pierścieniowych grzałek nagrzewa głowice zgrzewające. Cała ta operacja jest sterowana i monitorowana poprzez specjalistyczne oprogramowanie. Szczelność zgrzania platynek z kubkami jest automatycznie sprawdzana dla każdego pojedynczego opakowania zanim kubki opuszczą kubkarkę. Następnie zostają przekazywane do zintegrowanej tackarki, pakującej cztery tacki jednocześnie. Warto nadmienić, że maszyna napełniająca składa się z trzech niezależnych stacji dozujących, zapewniających razem bardzo dużą uniwersalność produktową linii związaną z rodzajem pakowanych produktów i ich strukturą. Każda ze stacji dozujących została przystosowana do mycia i sterylizacji w systemie CIP/SIP.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Od kuli bilardowej do grzyba...

John Hyatt w 1869 roku opatentował łatwy do formowania materiał o nazwie celuloid, mogący służyć jako substytut kości słoniowej do wyrobu kul bilardowych. Okazał się on być bardzo wszechstronny. I tak powstały tworzywa sztuczne!

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty