Papierowy sukces

Wbrew pozorom papier to niezwykle wszechstronny i efektowny materiał.

 Ograniczenie wykorzystywania toreb z tworzywa sztucznego i wzrastająca świadomość ekologiczna na całym świecie – to dwa czynniki, które mają zwiększyć popyt na materiały opakowaniowe z papieru.

 

Według raportu opublikowanego przez Transparency Market Research pod koniec 2015 roku, jeszcze kilka lat temu wartość światowego rynku papieru opakowaniowego wynosiła 254,8 miliarda dolarów, a od 2013 roku stale rośnie – średnio o 4,4 proc. rocznie. Ten poziom ma się utrzymać aż do roku 2019. Szacowana wartość, jaka ma zostać wówczas osiągnięta, to 344,43 miliardy.

 

W czym tkwi sekret?

Jak przedstawia raport opracowany przez TMR, papier jest obecnie najpopularniejszym typem materiału opakowaniowego na rynku. Ograniczenie stosowania lekkich toreb z tworzywa sztucznego oraz wzrost świadomości ekologicznej na całym świecie to czynniki, które mają szansę jeszcze bardziej zwiększyć popyt w tym sektorze. Zmienność cen surowców, kosztów energii elektrycznej oraz globalne spowolnienie gospodarcze – to kluczowe czynniki, które w ciągu ostatnich kilku lat miały decydujący wpływ na rozwój rynku opakowań. Aby temu zaradzić coraz więcej firm dąży do wdrożenia i rozwoju zrównoważonych, przyjaznych środowisku materiałów opakowaniowych, które mogą być poddawane recyklingowi i ponownie użyte.

 

Wszechstronność przede wszystkim

Segment opakowań papierowych jest jednym z najbardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku. Rynek ten ciągle przybiera na sile, ponieważ konsumenci są świadomi wszechstronności tego materiału. Opakowania z niego wykonane znajdują wiele zastosowań w bardzo różnych branżach – choćby farmaceutycznej, kosmetycznej, spożywczej, branży napojów czy żywności dla zwierząt. W kwestii zastosowania papieru w kontakcie z artykułami spożywczymi – może być on używany jako opakowanie dla płynów, przybierać formę kartonów czy składanych pudełek.

 

W skali globalnej

Jak sytuacja papierowych opakowań prezentuje się w poszczególnych regionach świata? Według raportu najwięcej udziałów w rynku posiada rejon Azji Pacyficznej - w 2012 roku było to ponad 35 proc. ze względu na szybki rozwój sektora papieru opakowaniowego i równoczesny wzrost popytu na ten produkt. Również Ameryka Północna i Europa były jednymi z dominujących regionów w tym okresie. W ciągu kilku ostatnich lat reszta świata starała się jednak dotrzymać kroku liderom. Ze względu na to, że na rynku działa wiele małych i średniej wielkości przedsiębiorstw, branża papieru opakowaniowego jest silnie podzielona. Obecnie najwięksi gracze tego sektora to Hood Packaging Corp., DS Smith Plc, OJI Holding Corp. i Smurfit Kappa Group Plc.

 

 

następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Zmiana

Warto wiedzieć, że na dobrą zmianę opakowania zawsze jest odpowiednia pora. Nie liczy się ani dzień, ani pora roku, ani koniunktura. Liczy się tylko wola zmiany i nowa, lepsza wizja. Ktoś mądry zauważył, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Tak, to się zgadza. Ja dodałabym również, iż postrzeganie zależy od naszej wiedzy, predyspozycji, umiejętności, doświadczenia, mądrości, inteligencji, poczucia humoru...

Reklama

Ankieta

Jak oceniasz nową stronę internetową

5
4
3
2

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty