Wyzwania lubimy najbardziej! Rozmowa z Mateuszem Bochenkiem.

Opakowania wykrawane przeznaczone do formowania ręcznego, opakowania wstępnie klejone typu „container”, „tray” oraz „closed tray” – w sumie 50 milionów m2 opakowań z tektury falistej rocznie. Takie są plany produkcyjne nowej fabryki – United Packaging, która została otwarta w Skarbimierzu. Jej założyciele twierdzą, że są „bardzo innowacyjnym przedsięwzięciem inwestycyjnym”. O tym, czy rośnie nowy regionalny lider, który będzie walczyć o miejsce w czołówce krajowych producentów rozmawiamy z Mateuszem Bochenkiem, dyrektorem finansowym oraz członkiem zarządu United Packaging S.A.

 

Packaging Polska: Państwa inwestycja w Skarbimierzu zupełnie zaskoczyła branżę. Bez jakiejkolwiek historii w opakowaniach tekturowych, jak przysłowiowy „Filip z Konopi” wyrósł duży i nowoczesny zakład produkcji opakowań. Skąd pomysł na tę fabrykę?

 

Mariusz Bochenek: Pomysł zrodził się z obserwacji rozwoju różnych gałęzi przemysłu w Polsce i Europie. Nasze dotychczasowe doświadczenie w private equity / project finance zaowocowało przygotowaniem dość krótkiej listy branż, które cechują się nie tylko solidnym fundamentem w realnej gospodarce, ale również sporą dynamiką wzrostu i ciekawą perspektywą rozwoju. Jesteśmy zorientowani na prowadzenie i rozwój inwestycji w sferze przemysłowej, wirtualne wartości firm internetowych zupełnie nas nie interesują. Opakowania to dziedzina w Polsce, w której jeszcze przez najbliższe 10-15 lat jest sporo do zrobienia. Rozpoczynamy od opakowań tekturowych, ale to dopiero początek – stąd nasza nazwa: „United…”. Opakowania papierowe są obecnie na topie, papier i tektura to wyroby, które w 100 proc. można zakwalifikować jako „eko”, a takie produkty i branże mają największe szanse na wzrost wartości biznesu.

 

Packaging Polska: No właśnie, jest Pan finansistą. Czy takie doświadczenie wystarczy do zarządzania fabryką opakowań z tektury falistej?

 

Mariusz Bochenek: Gdybym miał nią zarządzać samodzielnie, to z pewnością nie spałbym spokojnie od ponad roku! Na szczęście w skład naszej kadry wchodzą profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem w branży tektury falistej i opakowań. Management naszej firmy to mieszanka doświadczeń branżowych i uniwersalnych kompetencji finansowych, jakże potrzebnych do sprawnego zarządzania wartością firmy i szybkiego jej budowania w przyszłości. Pierwszy etap rozwoju naszego biznesu (zakład produkcji opakowań w Skarbimierzu) oparliśmy na nowoczesnej technologii dostarczonej przez najlepszych producentów maszyn i urządzeń, światowych liderów. Nie ryzykujemy złych decyzji w obszarze technologii, kolejne zakupy maszyn będą również spełniać takie kryteria, jak: niezawodność, najwyższy standard, bezpieczeństwo.

 

Packaging Polska: Planujecie już kolejne inwestycje!? Przecież Państwa fabryka rozpoczęła pracę dopiero w grudniu ubiegłego roku.

 

Mariusz Bochenek:  Zrealizowaliśmy dopiero pierwszy etap naszej inwestycji, najważniejszy, jednakże nie ostatni w obszarze produkcji opakowań. W tym roku chcemy zainstalować kolejną linię tak, aby nasz potencjał osiągnął poziom ok. 50 mln m2 opakowań z tektury falistej rocznie. W planie mamy dalszy rozwój Skarbimierza, ale o tym na chwilę obecną wolałbym nie mówić zbyt wiele. Wszystko w swoim czasie…

 

Packaging Polska: A jaka jest w związku z tym Państwa strategia rozwoju firmy?

 

Mariusz Bochenek:  Jesteśmy i pozostaniemy bardzo innowacyjnym przedsięwzięciem inwestycyjnym. Priorytetowe dla sponsorów projektu jest to, aby w bezpieczny sposób dynamicznie rozwijać przedsiębiorstwo, zwracając szczególną uwagę na budowanie jego wartości w czasie, między innymi poprzez zdystansowanie konkurencji tak w obszarze produktu, jak i serwisu. Strategia naszego wejścia to bezpieczne oparcie się na podstawowej grupie produktów o najwyższej jakości, jednakże przyszłość należy do innowatorów, a wyzwania są dla nas tym, co lubimy najbardziej!

 

Packaging Polska: Co jest zatem strategicznym wyzwaniem?

 

Mariusz Bochenek: Celujemy w spełnienie wymagań najbardziej wartościowych klientów branży opakowań tekturowych, stawiamy na rozwój systemów bezpieczeństwa, zarządzania i zapewnienia jakości, rozwój nowych produktów i serwis skrojony na miarę potrzeb wymagających odbiorców. Chcemy wybić się na regionalnego lidera, który z czasem powalczy o miejsce w czołówce krajowych producentów. Bardzo ważnym elementem naszej strategii jest inwestycja w ludzi. Chcemy mieć zgrany zespół profesjonalistów, których pasją jest tworzenie wartości i dynamiczny rozwój tego, czym się zajmują zawodowo. Poszukujemy ludzi młodych duchem, bogatych doświadczeniem, których pragnienia samorealizacji – tak zawodowej, jak i osobistej – nadal pozostają niezaspokojone.

 

Packaging Polska: Jaka jest na chwilę obecną oferta produktowa firmy?

 

Mariusz Bochenek:  Zainstalowane linie technologiczne dostarczone przez firmę Bobst w chwili obecnej pozwalają nam zaoferować szeroki asortyment opakowań wykrawanych z opcją wielokolorowego nadruku i wielopunktowego klejenia. W drugiej połowie tego roku wzbogacimy ofertę o tzw. „american boxy”, tj. standardowe opakowania klapowe – tzw. fefco 201. Nawiązujemy z naszymi klientami bezpośrednią współpracę w relacjach B2B, jednakże bardzo chętnie korzystamy z alternatywnych kanałów dystrybucji, takich jak sieć agencyjna czy współpraca z agencjami reklamowymi oraz firmami handlującymi opakowaniami.

 

Packaging Polska: Pozostaje w takim razie życzyć powodzenia. Trzymamy kciuki i z pewnością będziemy śledzić Państwa losy!

 

Mariusz Bochenek:  Bardzo dziękuję w imieniu całego zespołu UP! 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Zmiana

Warto wiedzieć, że na dobrą zmianę opakowania zawsze jest odpowiednia pora. Nie liczy się ani dzień, ani pora roku, ani koniunktura. Liczy się tylko wola zmiany i nowa, lepsza wizja. Ktoś mądry zauważył, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Tak, to się zgadza. Ja dodałabym również, iż postrzeganie zależy od naszej wiedzy, predyspozycji, umiejętności, doświadczenia, mądrości, inteligencji, poczucia humoru...

Reklama

Ankieta

Jak oceniasz nową stronę internetową

5
4
3
2

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty