Kalendarium

27-29.09.2022 · FachPack, Nürnberg

26-28.09.2022 · TAROPAK, Poznań

03-05.10.2022 · LuxePack, Monaco

21-24.11.2022 · All4Pack, Paryż

11-14.09.2023 · LABELEXPO, Bruksela

Nie ma miejsca na przypadek

Seria urządzeń Leak Master Easy pozwala na wykrycie nawet najmniejszych nieszczelności opakowania wykorzystując metodę testu bąbelkowego.

Biorąc pod uwagę obecny, niezwykle zaawansowany poziom techniki, z którym mamy do czynienia w niemalże wszystkich procesach – czy to produkcyjnych, czy przemysłowych – nie da się nie odnieść wrażenia, że wszystko jest monitorowane i kontrolowane. Jednak czy na pewno? Czy faktycznie wszystko da się skontrolować, zmierzyć, zważyć lub po prostu – symplicystycznie rzecz ujmując – sprawdzić?

 

Autor: Krzysztof Czerwiński

 

Pakowanie jako proces bardzo wymagający technologicznie ze względu na produkt końcowy (który w wielu przypadkach musi spełniać wielorakie normy oraz standardy) powszechnie wykorzystuje kontrolę i w zasadzie nie jest to niczym niezwykłym. Pytanie czy produkt finalny faktycznie spełnia najwyższe standardy pojawia się nieco później – po jego wyprodukowaniu. W tym wypadku nie chodzi wyłącznie o zastosowane w procesie produkcji materiały, ale także o szczelność gotowego produktu, bez której w większości przypadków opakowanie nie spełnia swojej podstawowej roli – zabezpieczenia produktu przed kontaktem z otoczeniem zewnętrznym. Czy możliwe jest zatem wykrycie nawet najmniejszych nieszczelności, by mieć 100 proc. pewności, że wyprodukowane opakowanie jest faktycznie szczelne, a wpływ atmosfery zewnętrznej na produkt oraz produktu na atmosferę jest znikomy? Oczywiście w tym przypadku pomijając aspekty barierowości użytych materiałów i skupiając się jedynie na nieszczelnościach rzędu 100-200µm i większych.

 

Profesjonalna kontrola

Firma Witt, wiodący producent systemów wykrywania nieszczelności opakowań, posiada gotowe i profesjonalne rozwiązania w zakresie kontroli szczelności opakowań wykonanych zarówno z elastycznych, jak i twardych materiałów. Bez znaczenia jest również fakt czy dane opakowanie posiada w sobie gazy MAP, gazy neutralne czy jest opakowaniem przeznaczonym dla produktu pakowanego próżniowo. W portfolio firmy znaleźć można np. serię podstawową urządzeń do kontroli szczelności, Leak Master Easy, za pomocą której możliwe jest wykrycie nawet najmniejszych nieszczelności przy wykorzystaniu testu bąbelkowego. Pomiar polega na umieszczeniu badanego produktu w komorze wypełnionej wodą oraz otwarciu zaworu doprowadzającego sprężone powietrze do dysz Venturiego, które przekształcają nadciśnienie w podciśnienie oddziaływujące na opakowanie. Proces ten gwarantuje wykrycie wszystkich nieprawidłowości wynikających z błędów pojawiających się podczas procesu pakowania, a także wskazanie miejsca występującej nieszczelności. Urządzenia z tej serii, dzięki różnym wielkościom komór testowych, umożliwiają skontrolowanie nawet największych opakowań. Ponadto system badania nieszczelności Leak Master Easy może zostać doposażony o zewnętrzną jednostkę kontrolno-sterującą, która sprawia, że archiwizacja danych pomiarowych – w tym zapis daty, czasu pomiaru i nazwiska osoby dokonującej pomiar oraz wykonanie symulacji zachowania się produktu przy zmianach ciśnienia zewnętrznego, jak np. podczas lotu samolotem – staje się niezwykle prosta i przyjazna dla użytkownika. Firma Witt oferuje także urządzenia Leak Master Pro kontrolujące szczelność opakowań bazujące na wykrywaniu gazu markującego znajdującego się w mieszaninach MAP wydostającego się z tychże opakowań przez ewentualne nieszczelności. Urządzenia te, ze względu na swą konstrukcję, są bardziej zaawansowane i działają w oparciu o dwa etapy pomiarowe. Pierwszy z nich polega na wytworzeniu próżni otaczającej badane opakowanie. Dzięki temu w drugim etapie możliwe jest wykrycie ulatniającego się poprzez nieszczelności dwutlenku węgla zawartego w większości stosowanych mieszanin MAP. Odbywa się to przy pomocy niezwykle czułego sensora o zakresie pomiaru do 5000 ppm, który błyskawicznie wyczuwa wszelkie nieszczelności. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że sam proces przebiega w sposób bezpieczny dla badanej próbki, dzięki czemu prawidłowe i szczelne opakowanie może ponownie trafić na linię produkcyjną.

 

Stuprocentowa pewność

Skoro osiągalna jest profesjonalna, wyrywkowa kontrola szczelności dająca dokładne, pewne i powtarzalne rezultaty, to czy możliwa jest także stuprocentowa kontrola produkcji? Czy każde z produkowanych opakowań mogłoby być przetestowane pod względem szczelności lub jej braku? Odpowiedzią na to pytanie jest najbardziej zaawansowana seria urządzeń firmy Witt – Leak Master MapMax. Urządzenia te, wstawiane bezpośrednio za maszyną pakującą, kontrolują wszystkie opakowania przemieszczające się wzdłuż linii pakującej przez co cała produkcja testowana jest pod względem ewentualnych nieszczelności. Szybkość urządzeń szacowana jest na ok. 15 cykli na minutę, co daje doskonałe rezultaty m.in. w przypadku maszyn próżniowych. Sama zasada pomiaru jedynie nieznacznie różni się od tej wykorzystywanej w serii Leak Master Pro, która działa w oparciu o wykrywanie ulatniającego się dwutlenku węgla. W tym przypadku zastosowane podzespoły umożliwiają niemal nieprzerwaną, ciągłą pracę cechującą większość procesów pakowania.

 

Troska na każdym etapie

Opierając się na wiedzy i doświadczeniu firmy Witt oraz wykorzystując jej produkty można nie tylko zyskać pewność, że produkowane opakowania są szczelne, lecz także zapewnić klientów, że równie ważne dla nas jest to, co dzieje się z ich produktem po wprowadzeniu go na rynek. Dlatego też, by nieszczelność nie zniweczyła starań utrzymania wysokiej jakości naszego produktu, należy stosować profesjonalne systemy wykrywania nieszczelności, nie pozostawiając choćby najmniejszego miejsca przypadkowi w kwestii szczelności opakowań.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Opakowania na „godzinę zero”

Przeprowadzka jest zabawna tylko w wieku 18 lat, kiedy masz torbę podróżną i plecak, ale nie w wieku średnim, kiedy masz 4 kartony z samymi patelniami, 250 par butów i osobną walizkę na kosmetyki.

Kiedy po 25 latach, w głowie tli się wizja przeprowadzki zawartości całego domu, rosną nadzieje na jej bezproblemowy przebieg. Zaplanowanie wszystkiego oraz spakowanie rzeczy na czas, a także pogodzenie jej z życiem codziennym, pracą oraz zaplanowanymi 7 miesięcy temu spotkaniami, to idealny plan. Nie ma nic gorszego niż to, że....

 

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty