Kalendarium

31.05-02.06.2022 · Logimat, Stuttgart

31.05.2022 · Packaging [R]evolution, Warszawa

31.05-01.06.2022 · Packaging Innovations, Warszawa

22-23.06.2022 · PCI Days, Warszawa

27-29.09.2022 · FachPack, Nürnberg

Europa w puszce. Dni Otwarte w zakładzie produkcyjnym FPS w Skarbimierzu

Pierwszym etapem produkcji jest pocięcie ocynowanej blachy na odpowiednie arkusze, które są zgrzewane tworząc korpus. Następnie zostaje on połączony z denkiem i wieczkiem oraz odpowiednio uszczelniony. Gotowe puszki są piętrowane na palecie i foliowane, aby w nieskazitelnym stanie trafiły do klienta.

Kiedy 140 lat temu Josef Heppel zakładał fabrykę produkującą pudełka i metalowe opakowania na ciastka, z pewnością nie przypuszczał, że jego firma rozrośnie się do rozmiarów międzynarodowego dostawcy opakowań na całą Europę. A jednak! Obecnie – choć nie dla branży cukierniczej – przedsiębiorstwo Blechwarenfabrik w Limburgu jest specjalistą w produkcji opakowań metalowych dla branży chemicznej i technicznej. Wspólnie z europejskimi partnerami utworzyło organizację Innovation Canmakers Europe. Dzięki temu puszki do farb, lakierów czy rozpuszczalników wyróżniają się nie tylko wysoką jakością wykonania i bezpieczeństwem, ale są również owocem współpracy firm z ajróżniejszych części Europy. Do tej elitarnej grupy należy również Fabryka Puszek Skarbimierz Polska, która obsługuje rynek polski przy współpracy partnerów m.in. z Niemiec, Włoch i Rumunii.

 

Zakład w Skarbimierzu pod Wrocławiem rozpoczął działalność w 2011 r. od uruchomienia jednej linii produkcyjnej przeznaczonej do produkcji puszek dla olejów spożywczych. Asumptem do tego było przeniesienie przez jednego z klientów Blechwarenfabrik Limburg procesu rozlewania swoich produktów do Polski. Jednak już w przeciągu następnych trzech lat hala produkcyjna w Skarbimierzu została wyposażona o kolejne dwie linie, na których wytwarzane są puszki cylindryczne o wymiarach 73, 99 i 108 mm oraz wiaderka o średnicy 153 i 176 mm z plastikowym uchwytem, przeznaczone dla przemysłu chemicznego. „Obecnie pracujemy w systemie jedno- lub dwuzmianowym, ale w razie potrzeby produkcja może trwać 24 godziny na dobę” – zapewnia inż. Damian Kokot, kierownik zakładu FPS Polska.

 

 

Każda puszka przechodzi rygorystyczną kontrolę jakości. Na zdjęciu inż. Damian Kokot prezentuje sposób weryfikacji szczelności denka.

Bezpieczne puszki

W Skarbimierzu codziennie przetwarza się tysiące arkuszy ocynowanej blachy o różnych grubościach, z której wykwalifikowany zespół pracowników produkuje różnego rodzaju puszki. Zanim gotowy wyrób – opakowanie metalowe – opuści bramy zakładu, musi przejść rygorystyczną kontrolę jakości. Sprawdzane jest m.in. połączenie korpusu puszki z półproduktem, zawalcowanie denka czy szczelność opakowania. Następnie puszki są piętrowane na paletach i zabezpieczane folią stretch. „Magazyn, w którym są składowane gotowe produkty spełnia wszelkie wymagania sanitarne – okna są zabezpieczone siatkami na owady, zainstalowano gniazda deratyzacyjne, lampy owadobójcze oraz cyklicznie przeprowadzane są kontrole sanitarne” – dodaje Damian Kokot.

 

Europejski rodowód

W ramach organizacji ICE, dzięki współpracy z producentami

Puszki ze Skarbimierza wyjeżdżają z fabryki zarówno niepolakierowane, typu blanco, jak i w wersji polakierowanej dla produktow na bazie wodnej. Jest to odpowiedź na wciąż zmieniające się regulacje składu chemicznego lakierów, farb i rozpuszczalników. Dzięki temu klienci mogą w każdej chwili zmienić etykiety, reagując na zmiany legislacyjne, bez potrzeby wycofywania całej serii opakowań z nieaktualnym opisem produktu.

opakowań metalowych z innych krajów, puszki z fabryki w Skarbimierzu są prawdziwym dowodem na europejską precyzję, integrację w działaniu i jakość wykonania. Ulokowanie partnerskich zakładów na terenie całej Europy stwarza możliwość standaryzacji opakowań w kilku przedsiębiorstwach jednocześnie. Ponadto gwarantuje bliskość do klientów o zasięgu miedzynarodowym, możliwość współpracy w aspekcie wymiany informacji oraz transferu technologii, wzajemne uzupełnianie się, a także pozwala utrzymać ciągłość produkcji i dostaw. Jednak to właśnie w naszym kraju dostrzeżono potencjał rozwoju branży, co spowodowało, że trzeci zakład produkcyjny Blechwarenfabrik powstał w Skarbimierzu. „Inwestujemy w Polsce, ponieważ widzimy stabilne zapotrzebowanie rynku na wysokiej jakości opakowania metalowe, podczas gdy na zachodzie Europy idzie się w kierunku opakowań tworzywowych lub kompozytowych. Dzięki współpracy w ramach ICE możemy oferować konsumentom rozwiązania dopasowane do ich potrzeb” – podsumował Thomas Fachinger, dyrektor generalny Innovative Canmakers Europe.

FPS Skarbimierz będzie obecna na targach Taropak w Poznaniu na stoisku Polskiej Izby Opakowań, której jest aktywnym członkiem.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Wartość produktu a opakowanie

 

Często idzie w parze, iż wartość produktu wyraża się w jego opakowaniu. Ale czasami opakowanie staje się również przesadnym twierdzeniem o wartości, którego produkt nie może faktycznie spełnić. Oznacza to, że szczególnie drogie produkty próbują powiedzieć coś o swojej wartości poprzez swoje opakowanie a także cenę. Ponadto w naszym świecie jest wiele rzeczy, których nie dostrzegamy. Dlatego produkty posługują się różnymi znakami, po których możemy rozpoznać, że mamy do czynienia z rzeczami wartościowymi.

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty