Kalendarium

15-17.03.2022 · InPrint, Monachium

15-17.03.2022 · ICE Europe, CCE International, Monachium

26-29.04.2022 · LABELEXPO, Bruksela

31.05-02.06.2022 · Logimat, Stuttgart

24-27.05.2022 · Plastpol, Kielce

Gospodarka obiegu zamkniętego

Polska Izba Opakowań, skupiająca w większości producentów opakowań, podejmuje szereg inicjatyw i działań na rzecz wspierania przedsiębiorców i rozwoju branży opakowań. Do ważniejszych zaliczyć należy troskę o warunki sprzyjające przedsiębiorczości, budowaniu pozycji na rynku oraz doskonaleniu procesów wytwarzania, jako istotnego elementu konkurencyjności.

 

©Photogenica

Tegoroczna edycja Kongresu Przemysłu Opakowań poświęcona zostanie problematyce dostosowywania się przemysłu opakowań do współczesnych wyzwań.

 

Ważna rola w działaniach na rzecz wykorzystania osiągnięć nauki i techniki, wspierania przedsięwzięć innowacyjnych oraz edukacyjnego wspomagania firm przypisywana jest organizowanemu co dwa lata Kongresowi Przemysłu Opakowań, który poświęcony jest określonym, uznanym za ważne w danym czasie, problemom dotyczącym przemysłu opakowań. Tegoroczna edycja tego wydarzenia, które odbędzie się w dniach 2-3 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, poświęcona zostanie problematyce dostosowywania się przemysłu opakowań do wymagań i wyzwań, jakie wynikają z transformacji polskiej gospodarki do warunków gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ).

 

Konieczna transformacja

Mówiąc o transformacji przemysłu opakowań do warunków gospodarki o obiegu zamkniętym, należy mieć na uwadze swoistą transformację w dotychczasowej mentalności tworzenia i wytwarzania opakowań. To bardzo trudne zadanie, którego realizacja oznacza wielkie szanse dla „cywilizacji” opakowań, ale także trudności i zagrożenia. Najbardziej groźna jest konieczność wyrzeczeń, oznaczających w wielu sytuacjach konflikt interesów, jak choćby ograniczenie udziału w rynku opakowań z ropopochodnych tworzyw sztucznych. Dostosowanie opakowań do ery GOZ powinno odbywać w ścisłym kontakcie z technologami przywracania zużytego opakowania do ponownego „życia” w formie nowego surowca, materiału lub źródła energii. Stąd w programowym zamyśle organizowanego Kongresu poświęconego transformacji przemysłu opakowań do warunków GOZ, przewidziano udział przedstawicieli firm zajmujących się projektowaniem opakowań oraz organizowaniem systemu szeroko rozumianego odzysku opakowań, a więc zbiórki, selekcji i recyklingu, a także systemu przywracającego wykorzystane opakowanie do ponownego użytku.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Moc Prawdziwej Przyjaźni

Przyjaźń to coś czego nie nauczą Cię w szkole, a jeśli sam nie nauczyłeś się czym jest przyjaźń, to niczego się nie nauczyłeś.

 

Przyjaźń to najpiękniejsza rzecz, jaką człowiek może zaproponować drugiemu człowiekowi bezinteresownie. Przyjaciel to osoba, z którą możemy być szczerzy. Przy nim możemy też myśleć głośno. Jeden lojalny przyjaciel jest warto dziesięciu tysięcy krewnych. Suzanne Degges-White, przewodnicząca Wydziału Doradztwa....

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty