Kalendarium

15-17.03.2022 · InPrint, Monachium

15-17.03.2022 · ICE Europe, CCE International, Monachium

26-29.04.2022 · LABELEXPO, Bruksela

31.05-02.06.2022 · Logimat, Stuttgart

24-27.05.2022 · Plastpol, Kielce

Kreatywność jest na fali. Relacja z otwarcia nowego zakładu MMP Neupack Polska w Bydgoszczy.

„To, co nas odróżnia, to fakt, że proces kaszerowania w zakładzie w Bydgoszczy odbywa się in-line z roli. Jest to o tyle istotne, że możemy w ten sposób osobno przygotować zadrukowany arkusz, łącząc go z dowolnie wyspecyfikowanym flutingiem i linerem, w zależności od życzenia klienta. Oznacza to pełną kontrolę procesu oraz istotnych parametrów technicznych, jak wilgotność, co jest szczególnie istotne przy niskich falach” – mówił Piotr Wachowiak.

W marcu 2013 r. działalność w Polsce rozpoczął nowy zakład jednego z największych producentów opakowań z tektury litej i kaszerowanej w Europie, należący do globalnego koncernu Mayr-Melnhof. To fabryka MMP Neupack Polska w Bydgoszczy, która specjalizuje się w produkcji opakowań z tektury kaszerowanej. Informacja o jej uruchomieniu ukazała się na łamach ostatniego wydania Packaging Polska. W maju natomiast mieliśmy okazję nie tylko zwiedzić ów nowoczesny zakład, zlokalizowany na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, ale również wziąć udział w warsztatach prezentujących możliwości technologiczne firmy.

 

To, co jest istotne i decydujące, to sposób w jaki podchodzimy do realizacji oczekiwań biznesowych klienta” – tymi słowami Piotr Wachowiak, Dyrektor Rozwoju Sprzedaży dwóch bydgoskich fabryk (zarówno nowej, jak i już istniejącej) rozpoczął warsztaty, w których wzięli udział przedstawiciele firm na co dzień współpracujących z MMP Neupack Polska. Dyrektor podkreślił, że to, co wyróżnia fabryki MMP od innych, to doskonale rozwinięta sieć komunikacji pomiędzy 33 zakładami na świecie. Dzięki temu poszczególne oddziały są w stanie zaproponować najlepsze rozwiązanie dla klienta, niekoniecznie z najbliżej zlokalizowanego oddziału. „W Polsce posiadamy trzy zakłady: dwa w Bydgoszczy i jeden w Józefowie. Mimo odległości, stanowimy dla siebie wyróżniający nas backup i wymieniamy się doświadczeniami” – dodała Joanna Raczyńska, Kierownik Rozwoju Sprzedaży MMP Neupack.

 

Laminowany czy kaszerowany?

Jak rozpoznać różnicę? Który karton wybrać? Jaką zastosować konstrukcję? A jakie uszlachetnianie? Który karton jest laminowany, a który metalizowany? Jaka tektura falista jest najpopularniejsza w Europie, a szczególnie w Bydgoszczy? „Oferujemy praktycznie każdy rodzaj fali, ale najbardziej znana jest fala E i to od niej tak naprawdę zaczęła się popularność tektury kaszerowanej” – wyjaśnił Piotr Wachowiak. „Zakład w Bydgoszczy może produkować opakowania na mikrofali N (dedykowanej branży kosmetycznej, ale także spotykanej w innych segmentach), B (wykorzystywanej przy kaszerowaniu opakowań ciężkich, np. kilkukilogramowych opakowań detergentów), jak i F (idealnej do displayów). Na pozostałe pytania prowadzący spotkanie odpowiadali, prezentując konkretne rozwiązania opakowaniowe. Różnicę między kartonem laminowanym, a metalizowanym pomagała uczestnikom znaleźć Joanna Raczyńska: „Jeśli przy naderwaniu kartonu widać folię, oznacza to, że jest on laminowany, jeśli nie – to metalizowany. Decydując się na bardziej ekologiczne rozwiązanie doradzamy klientom metalizowanie, które pozwala uzyskać podobny efekt co laminowanie, a opakowanie jest nadal ekologiczne. Jesteśmy ponadto certyfikowanym dostawcą opakowań z kartonu FSC, dzięki czemu klienci naszych zakładów mogą umieszczą logo FSC na swoich produktach. Ważne jest także to, że opakowania kaszerowane kojarzone wcześniej z opakowaniami typowo transportowymi są obecnie oferowane przez zakłady MMP z różnymi uszlachetnieniami druku i lakieru, jak i folią na gorąco oraz wklejanym okienkiem. Praktycznie każde uszlachetnienie realizowane dla tektury litej jest możliwe do wyprodukowania na różnego typu oferowanej fali”.
 

„Dzięki uzupełniającym się technologiom w zakładach w Bydgoszczy oraz Józefowie jesteśmy w stanie dostarczyć opakowania wzbogacone o najnowsze uszlachetnienia – złocenie, tłoczenie, lakiery UV i Iriodin na produkty różnego rodzaju, bez względu na to czy klienci potrzebują opakowania na tekturze litej, czy kaszerowanej” - mówiła Joanna Raczyńska.

Produkcja nie śpi
Po części warsztatowej odbyło się zwiedzanie nowego zakładu produkującego opakowania kaszerowane, który został zaprojektowany z uwzględnieniem optymalnych rozwiązań logistyczno-technologicznych, mających na celu osiągnięcie maksymalnych wydajności produkcyjnych. Zarówno lokalizacja nowego zakładu, jak również użyte rozwiązania pozwalają nie tylko dopasować bieżącą infrastrukturę do wysokich wymagań klienta, ale też w miarę potrzeb ją rozbudowywać, oferując indywidualne podejście w procesie długoterminowej współpracy. Zakład został wyposażony, między innymi, w nowoczesną linię offsetową Rapida, oferującą najnowsze rozwiązania w siedmiokolorowym zadruku z dedykowaną wieżą lakierniczą, o wydajności do 15-17 tys. arkuszy na godzinę. Sercem zakładu jest jedna z dwóch linii kaszerujących Asitrade zlokalizowanych w Bydgoszczy, pozwalająca na wysokowydajną produkcję opakowań kaszerowanych od najcieńszej fali N poprzez F i E aż do najgrubszej fali B. Tak szeroka gama oferowanych rozwiązań w zakresie wysokości i jakości fali jest możliwa dzięki procesowi kaszerowania flutingu i linera z roli, co pozwala na kontrolowane sterowanie procesem w optymalnych warunkach. Nowoczesna linia sztancująca firmy Bobst ExpertCut, gwarantująca nie tylko wysoką wydajność, ale przede wszystkim precyzję w wycinaniu i tłoczeniu opakowań jest kolejną inwestycją tego nowoczesnego zakładu.

Poza rozwiązaniami wyróżniającymi MMP Neupack na rynku producentów opakowań w postaci dodatkowo oferowanych usług wklejania różnego typu rączek, inletów, materiałów promocyjnych, jak książeczki, płyty CD czy też identyfikowanie produktów poprzez unikody, nowy zakład oferuje także tzw. opakowania formowane z tektury litej lub kaszerowanej typu clamshell mające szerokie zastosowanie m.in. w sektorze spożywczym, przy produktach „ na wynos”. Uwagę zwracają także innowacyjne zastosowania automatyki przemysłowej w obrębie transportu i paletyzacji zarówno surowca, jak i wyrobu gotowego w obrębie hal produkcyjnych świadczące o wykorzystaniu inteligentnych rozwiązań dla podniesienia efektywności ale też i bezpieczeństwa pracy.

„Poza liniami produkcyjnymi najnowszej generacji równie ważne jest zabezpieczenie stałych warunków łańcucha produkcji i logistyki w fabryce. Zarówno temperatura, jak i wilgotność na halach jest sterowana komputerowo dla optymalnego i stabilnego przetwarzania wrażliwego surowca jakim jest papier i tektura”– tłumaczył Piotr Wachowiak. Automatyzacja zakładu nie oznacza jednak mniejszego nacisku na wykwalifikowaną kadrę. „Pracownicy najwyżej zaszeregowani potrafią obsługiwać kilka różnych maszyn w obrębie swojego działu. Dzięki elastycznemu procesowi w zarządzaniu produkcją zakład w razie potrzeby jest w stanie pracować 7 dni w tygodniu, aby dotrzymać terminów realizacji zleceń. Liczymy, że po planowanym otwarciu nowych linii produkcyjnych będziemy w stanie nawet podwoić naszą produkcję” – dodał Piotr Wachowiak

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Moc Prawdziwej Przyjaźni

Przyjaźń to coś czego nie nauczą Cię w szkole, a jeśli sam nie nauczyłeś się czym jest przyjaźń, to niczego się nie nauczyłeś.

 

Przyjaźń to najpiękniejsza rzecz, jaką człowiek może zaproponować drugiemu człowiekowi bezinteresownie. Przyjaciel to osoba, z którą możemy być szczerzy. Przy nim możemy też myśleć głośno. Jeden lojalny przyjaciel jest warto dziesięciu tysięcy krewnych. Suzanne Degges-White, przewodnicząca Wydziału Doradztwa....

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty