W drodze ku GOZ

Temat gospodarki o obiegu zamkniętym jest obecny w trakcie spotkań z udziałem polityków, ekonomistów, przedstawicieli świata nauki oraz przedsiębiorców już od ponad 2 lat. W rezultacie tych debat, wiemy o tym zagadnieniu coraz więcej – co powinno się robić, aby procesy gospodarcze organizowane według strategii „circular economy” systematycznie wspierały tzw. gospodarkę linearną.

 

Główną zasadą gospodarki o obiegu zamkniętym jest takie projektowanie i wytwarzanie wszelkich dóbr materialnych, aby po ich zużyciu odzyskać jak najwięcej wykorzystanych do ich wytworzenia zasobów, a więc zarówno surowców, jak i energii i ponowne ich wykorzystanie. Oszczędzamy w ten sposób zasoby, w szczególności te nieodnawialne, a także zmniejszamy ilość odpadów. W tym obszarze jest także miejsce dla przemysłu opakowań.

 

 

Główną zasadą gospodarki o obiegu zamkniętym jest takie projektowanie i wytwarzanie wszelkich dóbr materialnych, aby po ich zużyciu odzyskać jak najwięcej wykorzystanych do ich wytworzenia zasobów.

 

Źródło cennych informacji

Celem wspomnianej już transformacji przemysłu w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym jest projektowanie i wytwarzanie opakowań, które można kilkukrotnie wykorzystać, a odpady opakowaniowe potraktować jako źródło surowców i materiałów do ponownego wykorzystania, co przyczyni się nie tylko do zaoszczędzenia zasobów, ale także do zmniejszenia odpadów opakowaniowych zagrażających środowisku naturalnemu. Jednak to tylko część działań dotycząca branży opakowań. Należy liczyć się z tym, że na nic zdadzą się wysiłki i działania jeśli cała sfera rozwiązań instytucjonalnych, organizacyjnych, prawnych, odpowiadająca i odpowiedzialna za zagospodarowanie odpadów (zbiórka, selekcja, odzysk, recykling) nie będzie sprawnie funkcjonować.

Ten temat, jak i szereg innych, zostanie poruszony na IV Kongresie Przemysłu Opakowań organizowanym przez Polską Izbę Opakowań, który odbędzie się 2 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Natomiast w kongresowym audytorium, obok twórców i producentów opakowań oraz materiałów opakowaniowych, zasiądą organizatorzy i realizatorzy procesów zbiórki, selekcji, odzysku i recyklingu opakowań, a także przedsiębiorcy realizujący obowiązek rozszerzonej odpowiedzialności producentów.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Lockdown…

 

Pisząc editorial do ostatniego wydania PACKAGING POLSKA, świat był „normalny” as usual. Wszyscy przygotowywali się do targów LogiMat w Stuttgarcie, Packaging Innovations w Warszawie czy interpack i drupa w Düsseldorfie. Kilka dni później nastąpiły reakcje na restrykcje rządów wielu państw w Europie. LogiMat odwołany, interpack przełożony, drupa przełożona, a niezliczone wydarzenia musiały podporządkować się oficjalnym zakazom.

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty