Kalendarium

21-24.11.2022 · All4Pack, Paryż

14-16.03.2023 · InPrint, CCE International, ICE Europe , Monachium

18-20.04.2023 · Warsaw Pack, Nadarzyn

25-27.04.2023 · Logimat, Stuttgart

04-10.05.2023 · interpack, Düsseldorf

Nowa strategia Stora Enso. Papiernie w Nymölla i Maxau sprzedane

Stora Enso kontunuje swoją nową strategie.

© Stora Enso

 

Stora Enso chce w najbliższym czasie sprzedać cztery z pięciu zakładów produkcyjnych. Firma przyjęła nową strategię i skupia się na długoterminowym potencjale wzrostu dla produktów odnawialnych w zakresie opakowań, rozwiązań budowlanych i innowacji w zakresie biomateriałów. We wrześniu sfinalizowane zostały dwie transakcje dotyczące zakładów produkcyjnych w Nymölla i Maxau.

 

Zakład w Nymölla

15 września Stora Enso podpisała umowę sprzedaży zakładu produkcyjnego papieru Nymölla w Szwecji oraz wszystkich powiązanych aktywów firmie Sylvamo, globalnemu producentowi papieru niepowlekanego. Z transakcji wyłączona została jednostka TreeToTextile zajmująca się zrównoważonymi włóknami tekstylnymi, która będzie kontynuować działalność w niezmienionej formie. Sylvamo planuje zintegrować produkcję w zakładzie w Nymölla z posiadanymi papierniami, a 520 pracowników Stora Enso utrzyma zatrudnienie. Wydajność zakładu w Nymölla wynosi 485 000 ton bezdrzewnych niepowlekanych papierów biurowych. Na podstawie danych z 2021 r. oczekuje się, że zbycie zmniejszy roczną sprzedaż Stora Enso o około 290 mln EUR. W momencie zamknięcia Stora Enso zaksięguje jednorazową stratę ze zbycia w wysokości około 20 mln EUR w zysku operacyjnym MSSF. Transakcja ma zostać sfinalizowana na początku 2023.

 

Zakład w Maxau
Z dniem 13 września Stora Enso podpisała umowę sprzedaży papierni w Maxau w Niemczech oraz wszystkich powiązanych aktywów na rzecz Schwarz Produktion. Będąca częścią Schwarz Group firma produkuje wysokiej jakości produkty spożywcze, a także ekologiczne opakowania i materiał dla odbiorców detalicznych. Schwarz planuje kontynuację produkcji papieru w zakładzie w Maxau, a 440 dotychczasowych pracowników Stora Enso utrzyma zatrudnienie. Stora Enso będzie kontynuować produkcję papieru superkalandrowanego (SC) aż do finalizacji transakcji planowanej na początek 2023 roku. Transakcja zmniejszy roczną zdolność produkcyjną papieru SC Stora Enso o 530 000 ton. Na podstawie danych z 2021 r. prognozuje się, że sprzedaż zakładu w Maxau zmniejszy roczną sprzedaż Stora Enso o około 250 mln EUR. Z zastrzeżeniem korekt daty zamknięcia, Stora Enso zaksięguje jednorazowy zysk ze zbycia w wysokości około 50 mln EUR w zysku operacyjnym MSSF w pierwszym kwartale 2023 roku.

Przyszłość Stora Enso
Stora Enso nadal obsługuje swoich klientów z Langerbrugge co najmniej do końca 2024 roku. W zakładzie trwa proces oceny możliwości potencjalnego przekształcenia jednej z dwóch linii produkującej papier w linię do produkcji tektury falistej. Proces sprzedaży zakładów papierniczych Hylte i Anjala jest kontynuowany, a Stora Enso zapewnia, że proces sprzedażowy nie ma bezpośredniego wpływu na działalność produkcyjną firmy.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Opakowania na „godzinę zero”

Przeprowadzka jest zabawna tylko w wieku 18 lat, kiedy masz torbę podróżną i plecak, ale nie w wieku średnim, kiedy masz 4 kartony z samymi patelniami, 250 par butów i osobną walizkę na kosmetyki.

Kiedy po 25 latach, w głowie tli się wizja przeprowadzki zawartości całego domu, rosną nadzieje na jej bezproblemowy przebieg. Zaplanowanie wszystkiego oraz spakowanie rzeczy na czas, a także pogodzenie jej z życiem codziennym, pracą oraz zaplanowanymi 7 miesięcy temu spotkaniami, to idealny plan. Nie ma nic gorszego niż to, że....

 

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty