Zakaz opakowań z tworzyw sztucznych?

Nowy komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkevicius wyraził, że Komisja Europejska zastanawia się nad konsekwencjami ewentualnego wprowadzenia ogólnego zakazu opakowań z tworzyw sztucznych. Opierając się na zakazie UE w zakresie różnych jednorazowych artykułów z tworzyw sztucznych i opakowań w zeszłym roku, Sinkevicius powiedział: „Zdecydowanie chcemy rozszerzyć zasady dotyczące tworzyw sztucznych jednorazowego użytku i obecnie badamy, czy byłoby to możliwe. Ważnym krokiem byłoby na przykład zakazanie stosowania opakowań z tworzyw sztucznych lub zalecenie użycia tworzyw pochodzących z recyklingu ”. Wydaje się, że prawodawstwo dotyczące mikroplastików również znajduje się na agendzie UE. Sinkeviciusa mówi, że do końca roku KE przedstawi bardzo szczegółową listę wszystkich produktów zawierających lub wykorzystujących mikroplastiki. Komentarz ten pojawił się w czasie, gdy wiele podmiotów twierdzi, że zakazy opakowań z tworzyw sztucznych mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Według nowego raportu opublikowanego przez Green Alliance firmy coraz częściej zwracają się w kierunku nieplastycznych rozwiązań alternatywnych, takich jak papier i plastik, które według nich mogą ostatecznie być bardziej szkodliwe dla planety pod względem emisji CO2.
W odpowiedzi na komentarze Sinkeviciusa dr Martin Engelmann, dyrektor zarządzający Niemieckiego Stowarzyszenia Opakowań z Tworzyw Sztucznych powiedział: „Niektórzy politycy myślą, że można zastosować zakazy powszechne w celu przezwyciężenia głównych wyzwań związanych z ochroną środowiska i klimatu. Niestety zapomnieli wspomnieć, że opakowania z tworzyw sztucznych przyczyniają się na przykład do oszczędności CO2 i zapewnienia bezpieczeństwa żywności ”. Czas pokaże, czy całkowity zakaz stosowania opakowań z tworzyw sztucznych wejdzie w życie.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Opakowanie kartonowe w centrum zainteresowania świata

W ostatnich latach obserwujemy trend związany z większym zużyciem kartonu w produkcji opakowań. Ma być nie tylko pięknie, ale i ekologicznie! Luksusowo i elegancko! To właśnie w tym obszarze zabłysnąć chcą marki premium. Karton to nie mikroplastik, ale materiał, który można łatwo poddać recyklingowi.

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty