Znaleźć optymalne rozwiązanie

 

 

 Jak zoptymalizować procesy logistyczne związane z produkcją i magazynowaniem butelek z tworzyw sztucznych i procesem ich napełniania? Jak uniknąć strat powstałych w wyniku uszkodzeń opakowań? Jak maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń w magazynie? Jak skrócić czas obsługi nośnika? Dedykowane rozwiązania optymalizujące wymienione procesy oferuje ELKOM TRADE. Firma posiada ponad czterdziestopięcioletnie doświadczenie w branży metalowej, stale poszukuje nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych oraz kompleksowo zarządza systemami logistycznymi od opracowania koncepcji optymalnego nośnika poprzez produkcję, dostawę i serwis.

 

Zastanówmy się przez chwilę, z jakimi problemami borykają się producenci butelek z tworzyw sztucznych? Jedną z głównych kwestii są uszkodzenia delikatnego opakowania powstałe głównie w wyniku nacisku wywieranego przez kolejne warstwy produktu ( np. wgniecenia).  Powoduje to straty związane nie tylko bezpośrednio z kosztem uszkodzonej butelki, ale także często z przestojem linii napełniającej. Kolejnymi problemami są: brak kompatybilności systemów do przechowywania butelek z linią produkcyjną czy konieczność korzystania z osobnych rozwiązań na butelki puste i wypełnione produktem. Problemem bywa również to, że te opcje nie są zautomatyzowane (otwieranie, zamykanie, opróżnianie), co powoduje wzrost kosztów pracy (np. konieczność ręcznej obsługi zbiorczych opakowań kartonowych, czy stelaży z workami big bag). Wady konkurencyjnych opakowań z kartonu, a głownie: ich nietrwałość, niewykorzystanie całej przestrzeni w pudełku, nieefektywne możliwości składowania (na regałach magazynowych), to dopiero początek. W jaki sposób zapobiec stratom? Odpowiedź jest prosta: inwestując w odpowiednie rozwiązania „na miarę” firmy ELKOM TRADE, zaprojektowane pod konkretny typ butelki i określony proces produkcyjny.

 

 

 

 Wytrzymałość i bezpieczeństwo

 

Logistyka wewnętrzna w zakładach produkujących butelki z tworzyw sztucznych wymaga przemyślanych rozwiązań: przede wszystkim zapewniających maksymalną ochronę składowanego produktu. Kontenery spełniające wymagania każdego procesu można znaleźć w ofercie ELKOM TRADE. Konstrukcje dedykowane do składowania butelek plastikowych wykonane są z profili stalowych i mocnej plandeki PCV. Wewnątrz znajdują się regulowane pasy podtrzymujące kolejne warstwy produktu, co zabezpiecza wsad przed uszkodzeniem spowodowanym jego własnym ciężarem. Pojemniki wyposażone są także w prowadnice dla wózków widłowych oraz zderzaki chroniące plandekę przed uszkodzeniem o sąsiadujące kontenery. Trwałość i ochronę przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych (na wiele lat) zapewnia solidna powłoka cynkowa.

 

Optymalizacja powierzchni magazynowej

 

Kontenery na butelki firmy ELKOM TRADE w zależności od ich typu można piętrować do 3 w górę. Nie trzeba wyposażać magazynu w regały wysokiego składowania. Same kontenery stanowią dla nich znakomitą alternatywę. To systemy mobilne, gwarantujące swobodę aranżacji przestrzeni magazynowej – np. magazyn w szczycie sezonu można stworzyć na dowolnej dostępnej przestrzeni oraz swobodnie przemieszczać kontenery przy użyciu wózków widłowych.

 

„Cięcie” kosztów

 

O przewadze trwałych opakowań wielokrotnego użytku nad kartonami napisano już wiele. Celem ELKOM TRADE jest opracowanie systemów logistycznych, które per saldo pozwalają zminimalizować koszty związane z zakupem nośnika zbiorczego, nakładem pracy ludzkiej potrzebnym do jego obsługi (szczególnie wobec problemów związanych z pozyskaniem pracowników i wzrastającymi kosztami pracy), oszczędnością przestrzeni magazynowej poprzez możliwość piętrowania, efektywnym transportem wewnętrznym i sprawnością aplikacji butelek na linii napełniającej i kompatybilnością z urządzeniami pomocniczymi (np. krzesłem wibracyjnym).

 

Opcja dla każdego

 

Oczywistym jest, że tego rodzaju dedykowane rozwiązania muszą charakteryzować się zróżnicowanymi parametrami. Najmniejszy kontener ma pojemność 1,76 metra sześciennego, natomiast największy 12,4 metra sześciennego. W ofercie jest również wiele pojemników o pojemności dwóch, trzech, czterech, pięciu czy niespełna dziewięciu metrów sześciennych. Różnice występują również w wymiarach, nośności i wadze konstrukcji. Dzięki takiemu wyborowi, możliwe jest dopasowanie pojemnika do określonego typu butelki, sposobu jej aplikacji na linii produkcyjnej i dostępnej przestrzeni magazynowej. Specjaliści ELKOM TRADE chętnie podejmują wyzwania związane z modyfikacją, a często projektowaniem i konstruowaniem rozwiązania pod konkretne, nierzadko specyficzne potrzeby.

 

 

 Warianty i możliwości

 

Dopasowanie kontenera wymagań każdego producenta i każdej butelki nie jest proste. Dlatego też ELKOM TRADE wyposaża swoje systemy logistyczne w szereg opcjonalnych elementów, które dodatnio wpływają na efektywność procesów. Do potrzeb indywidualnego klienta można więc przystosować wymiary danego kontenera, a także ilość i rozmieszczenie pasów podtrzymujących. Wśród dostępnych opcji znajdują się także: ocynk galwaniczny, ogniowy czy też malowanie według palety RAL. Do potrzeb klienta można również dopasować kolor i grubość plandeki PCV oraz ilość i rozmiar okien z przeźroczystego tworzywa pozwalających na bieżąco kontrolować ilość i stan produktu w pojemniku. Bardzo funkcjonalnym elementem jest także żaluzja zamykająca. Dzięki temu końcowy projekt kontenera można uznać za indywidualny, a w efekcie, spełniający najważniejsze wymagania zamawiającego. Opracowywany jest również kontener z opcją składania, która pozwoli na znaczną oszczędność miejsca na magazynie (np. poza sezonem).

 

 

Procesy logistyczne opanowane

 

Proces przechowywania butelek z tworzyw sztucznych, zarówno przed jak i po napełnieniu, w wielu firmach staje się wyzwaniem. Znalezienie „szytego na miarę” sposobu składowania i magazynowania butelek z tworzyw sztucznych gwarantującego optymalizacje procesów zdaje się być koniecznością. Systemom  ELKOM TRADE przeznaczonym do składowania butelek plastikowych zaufały już m. in. takie koncerny jak: L’Oreal, Henkel czy Alpla.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Lockdown…

 

Pisząc editorial do ostatniego wydania PACKAGING POLSKA, świat był „normalny” as usual. Wszyscy przygotowywali się do targów LogiMat w Stuttgarcie, Packaging Innovations w Warszawie czy interpack i drupa w Düsseldorfie. Kilka dni później nastąpiły reakcje na restrykcje rządów wielu państw w Europie. LogiMat odwołany, interpack przełożony, drupa przełożona, a niezliczone wydarzenia musiały podporządkować się oficjalnym zakazom.

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty