Ofensywa nowej technologii. Fleksografia dziś i jutro.

data publikacji: maj 2010

W ciągu ostatnich trzydziestu lat druk fleksograficzny okazał się technologią przeżywającą imponujący wzrost pod względem jakości i produktywności. Fleksografia przeszła drogę od nisko- do wysokojakościowego druku i jest obecnie szeroko stosowana w produkcji opakowań, obejmując różnorodne aplikacje: opakowania elastyczne, etykiety, torby plastikowe, opakowania kartonowe i tekturowe, opakowania typu shrink-wrap i wiele innych.

 

Fleksografia stała się standardem, stosowanym w branży opakowaniowej zarówno w Ameryce, jak i w całej Europie. Technologia ta nie stoi jednak w miejscu, przeżywając kolejne unowocześnienia, które jeszcze bardziej umacniają jej wiodącą pozycję na rynku druku opakowań. Rozwój widoczny jest na każdym etapie produkcji – od projektu opakowania, aż po uzyskanie produktu końcowego.

 

Precyzja już na starcie

Aby druk flesko mógł z powodzeniem konkurować z innymi technologiami, przede wszystkim z offsetem, już na etapie przygotowalni warto stosować rozwiązania HD, takie jak chociażby HD Flexo firmy EskoArtwork, które oferuje wysoką rozdzielczość wyjściową (4000 dpi) oraz zaawansowane rastrowanie. Pozwala to na uzyskanie płyty fotopolimerowej, która zapewnia niespotykaną stabilność i jakość druku w wysokich liniaturach (175 – 220 lpi) przy zastosowaniu pełnego zakresu tonalnego. Rozwiązania, takie jak HD Flexo, to nie tylko precyzja naświetlania przekładająca się na jakość druku, ale również dbałość o ekologię. Wykorzystanie technologii termicznej przy obróbce płyt nie wymaga stosowania rozpuszczalników, które potencjalnie mogą być szkodliwe dla środowiska. Dobrze przygotowana forma drukowa oznacza również znacznie mniejszą ilość wydruków próbnych, a co za tym idzie – mniej makulatury.

 

Utrzymać poziom

Ewolucję przechodzi także sam proces druku, głównie dzięki coraz większej liczbie rozwiązań z zakresu kontroli produkcji dostępnych na rynku. W kontekście fleksografii, czas poświęcony na regulację i zmianę ustawień maszyny, płyty czy podłoża jest kluczowym czynnikiem rzutującym na ogólną ocenę produktywności. Jednocześnie, liczba zwrotów zamówień, wynikająca z defektów powstałych na etapie druku, ma znaczny wpływ na reputację drukarni i, co oczywiste, generuje dodatkowe koszty. Odnosząc się do tych kwestii, warto zwrócić uwagę na nowoczesne systemy kontroli, które gwarantują dostosowanie całości produkcji do standardów jakości wyznaczonych przez zleceniodawcę, pozwalając jednocześnie na uniknięcie niepotrzebnych kosztów i strat materiałowych. Za przykład może posłużyć system iQ300, oferowany przez firmę Bobst, który pozwala na wykrycie nawet najmniejszych (do 3 mm2) defektów druku. W trakcie przebiegu maszyny system analizuje podłoże, identyfikuje i natychmiast sygnalizuje wszelkie odchylenia od ustawień wprowadzonych przez operatora.

 

Granice zatuszowane

Również w zakresie stosowanych substratów widać przełomowe zmiany. Ostatnie udoskonalenia w technologii produkcji kolorowych tuszy poliuretanowych otworzyły nowe możliwości w druku flekso, dotychczas zarezerwowane dla rotograwiury. Tusze na bazie poliuretanu pozwalają uzyskać wyjątkowo dobre efekty w druku, a co więcej, można zadrukowywać nimi bezpośrednio szeroką gamę podłoży, w tym: folie OPP, folie barierowe powlekane tlenkami krzemu (SiOx) oraz wstępnie przetworzony PET.

 

Flekso w natarciu

Rynek opakowań kartonowych przechodzi obecnie fazę rozwoju. Dotyczy to nie tylko krajów uprzemysłowionych, gdzie standard życia jest wysoki, lecz również krajów dynamicznie rozwijających się, takich jak Chiny czy Indie. W konsekwencji, poziom inwestycji w nowoczesne technologie ciągle rośnie. Pojawiają się nowe alternatywy dla druku offsetowego, oferujące jeszcze szybszą, jeszcze wydajniejszą i opłacalną produkcję opakowań. Bez wątpienia, fleksografia wyróżnia się na tym polu, sprawdzając się zarówno przy niskich i wyspecjalizowanych nakładach, jak i przy dużych, ale niezwykle zróżnicowanych zleceniach, np. w branży farmaceutycznej. Druk fleksograficzny ma przed sobą wiele możliwości, ale i sporo wyzwań, którym musi sprostać. Co do jednego tylko można mieć pewność: ekspansja fleksografii jest nieunikniona.

 

Foto: Omet

OMET X-Flex 006 A

Maszyna X-Flex firmy Omset. Druk fleksograficzny przechodzi proces ewolucji, widoczny w coraz większej liczbie dostępnych na rynku rozwiązań.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Od kuli bilardowej do grzyba...

John Hyatt w 1869 roku opatentował łatwy do formowania materiał o nazwie celuloid, mogący służyć jako substytut kości słoniowej do wyrobu kul bilardowych. Okazał się on być bardzo wszechstronny. I tak powstały tworzywa sztuczne!

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty