Zapomnij o wszystkim i zanurz się w świecie rozrywki online - Ice Casino

Kalendarium

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

09-10.10.2024 · Packaging Innovations, Kraków

04-07.11.2024 · All4Pack, Paryż

13-15.11.2024 · TAROPAK, Poznań

200 lat KBA!

Dr Hans Bolza † (prezes firmy w latach 1931–1971) i dr Hans-Bernhard Bolza-Schünemann † (prezes w latach 1971–1995).

W sierpniu 2017 roku firma Koenig & Bauer z Würzburga świętować będzie 200-lecie swojego istnienia. Ta pierwsza na świecie fabryka maszyn drukujących z biegiem lat przekształciła się w jeden z największych międzynarodowych koncernów poligraficznych o niezwykle szerokim portfolio. Obchodom okrągłej rocznicy powstania firmy, które odbędą się w dniach 21-23 września będzie towarzyszyć prezentacja nowości w zakresie strategii i ekspansji rynkowej firmy w kolejnym stuleciu jej istnienia. Dziś spoglądamy jednak w przeszłość…

 

Autor: Klaus Schmidt

 

Czasy się zmieniły. Na początku XIX wieku nie było jeszcze w Niemczech lubiących ryzyko sponsorów ani otoczenia przemysłowego. Dlatego drukarz z wykształcenia i niestrudzony wynalazca Friedrich Koenig wyruszył w 1807 roku do Londynu, by tam urzeczywistnić swoją wizję maszyny drukującej napędzanej parą. W Londynie poznał mechanika Andreasa Bauera, natomiast w 1814 roku na zaprojektowanej przez nich dwucylindrowej maszynie wyprodukowano pierwszą gazetę – „The Times”. W ten sposób stworzyli oni podstawy druku przemysłowego i otworzyli dostęp do mediów drukowanych ogółowi społeczeństwa.

 

Produkcja w klasztorze

W sierpniu 1817 roku Friedrich Koenig i Andreas Bauer podpisali akt założycielski fabryki Koenig & Bauer, która miała mieścić się w Klasztorze Oberzell koło Würzburga, natomiast w 1823 roku – jako pierwsza publikacja na kontynencie europejskim wydrukowana na maszynach z Oberzell – wydana została berlińska gazeta „Haude und Spenersche Zeitung”. W 1833 roku zmarł Friedrich Koenig. Wdowa po nim, Fanny Koenig, wraz z Andreasem Bauerem kontynuowała dzieło męża. Konstruowano coraz to nowe maszyny, a w 1838 roku sprzedano już setną. Młodzi fachowcy odchodzili z firmy i zakładali własne fabryki. W ten sposób Oberzell stało się dźwignią niemieckiej produkcji maszyn. W 1860 roku, wraz ze śmiercią Andreasa Bauera, zakończył się okres założycielski firmy.

 

Wczesne osiągnięcia socjalne

Obydwaj synowie Koeniga, Wilhelm i Friedrich junior, konstruowali nowe maszyny, zmodernizowali procesy operacyjne i wprowadzili nowości w zakresie opieki socjalnej. W 1855 roku założono kasę chorych dla pracowników fabryki, a od 1868 roku organizowano kursy szkoleniowe, które przekształcono w działającą do dziś szkołę zawodową w Würzburgu. Statut fabryki z 1873 roku określał prawa i obowiązki pracowników i przełożonych i powołał do życia radę fabryki – organ przedstawicielski pracowników – już ponad 140 lat temu.

 

1876 – początki druku rotacyjnego

Pierwsza rotacyjna maszyna typograficzna firmy Koenig & Bauer została zainstalowana w 1876 roku w Magdeburgu. W 1886 roku Wilhelm Koenig skonstruował zmienną maszynę rotacyjną, w 1888 pierwsze urządzenie rotacyjne drukujące w czterech kolorach oraz maszyny specjalne do produkcji druków luksusowych. Ponadto trudnił się drukiem papierów wartościowych – w tym obszarze firma KBA zyskała zresztą później renomę jako producent technologii. W 1895 roku warsztat opuściła 5000. już maszyna.

Od 1895 roku do lat 20. XX wieku na czele firmy stali Albrecht Bolza, wnuk założyciela, oraz Constantin Koenig. W miejscu, gdzie znajduje się dzisiejsza siedziba firmy, powstała w 1901 roku nowa fabryka. Długa na 225 m hala produkcyjna była wówczas jedną z największych w Niemczech. Produkowano maszyny rolowe do druku ilustracji oraz druku wklęsłego, rozwijano również druk arkuszowy.  Oprócz maszyn drukujących dostarczano również do nabywców z całego świata urządzenia do tłoczenia i odlewania blach.

 

Zniszczenie i odbudowa

Po I wojnie światowej dr Hans Bolza, prawnuk Friedricha Koeniga, wykazał się dużymi zasługami w odbudowaniu zerwanych kontaktów międzynarodowych. W 1920 roku został członkiem zarządu przekształconego w spółkę akcyjną przedsiębiorstwa, a od 1931 do 1971 roku pełnił funkcję jego prezesa.

Hiperinflację, z którą Niemcy borykały się w latach 20., firma Koenig & Bauer przetrwała dzięki nowo wynalezionej maszynie do druku zbiorczego Iris przeznaczonej do produkcji kolorowych banknotów. W marcu 1945 roku bomby i granaty artyleryjskie zniszczyły warsztaty w Würzburgu – ich odbudowa rozpoczęła się w 1946 roku. Z kapitałem założycielskim w wysokości 4,1 mln marek Koenig & Bauer stał się po reformie walutowej z 1949 roku prawdziwym cudem gospodarczym.

 

Sukces druku papierów wartościowych

W 1952 roku firma nawiązała współpracę z ekspertem w zakresie druku papierów wartościowych Gualtiero Giorim. Był to dla Koenig & Bauer już drugi kamień milowy – pierwszy stanowiło zatrudnienie przez firmę w 1951 roku młodego konstruktora dr Hansa-Bernharda Schünemanna z bremeńskiej rodziny o tradycjach wydawniczych. Pierwszy spośród jego 250 patentów stanowił modyfikację tzw. krzyża maltańskiego w skonstruowanej przez niego maszynie do arkuszowego druku wklęsłego Rembrandt MT III. W 1959 roku dr Hans Bolza adoptował utalentowanego konstruktora. Przez prawie 25 lat, od 1971 do 1995 roku, dr Bolza-Schünemann był prezesem zarządu i inicjatorem powołanej do życia w 1990 roku grupy KBA. Następnie przedsiębiorstwo prowadził jego bliski partner, wieloletni dyrektor finansowy firmy, Reinhart Siewert. W nowym tysiącleciu za sterami firmy jako przedstawiciele szóstego pokolenia założycielskiej rodziny zasiedli Albrecht (od 2003 do 2009) i Claus Bolza-Schünemann (od 2011 roku).

 

Sukces Condora i Rotafolio

Mimo rosnącej konkurencji na rynku offsetowym w latach 60. i 70. firma Koenig & Bauer długo jeszcze produkowała maszyny arkuszowe i rolowe sprawdzonej techniki typograficznej. Oprócz opracowanych wspólnie z De La Rue Giori maszyn do druku banknotów oraz urządzeń Rembrandt do arkuszowego druku wklęsłego dużą popularnością na całym świecie cieszyły się maszyny dwuobrotowe Condor, a także dostępne w portfolio firmy od 1963 roku maszyny Rotafolio do płyt typograficznych.

 

High performance w offsecie arkuszowym

Pierwsza offsetowa maszyna arkuszowa została zaprezentowana przez producenta z Würzburga na drupie w 1967 roku pod postacią Koebau-Rapidy 0 w półformacie. Po niej, w 1969 roku, przyszedł czas na model Koebau-Rapida III w średnim formacie – obydwa urządzenia drukowały z prędkością 8 tys. arkuszy na godzinę. Prawie dwukrotnie szybciej, z prędkością 15 tys. arkuszy na godzinę, pracowała Koebau-Rapida SR III z 1974 roku. Maszyny innych producentów dopiero dużo później osiągnęły podobne wyniki. W 1986 roku producent wprowadził na rynek model Rapida 104, elastyczną maszynę o budowie szeregowej drukującą z prędkością 15 tys. arkuszy na godzinę. W 1992 jej produkcja została przeniesiona do nowej spółki zależnej KBA-Planeta, gdzie stała się zalążkiem dzisiejszej linii wysokoprodukcyjnych arkuszowych maszyn offsetowych z Radebeul. Obecna Rapida 106 drukująca z prędkością do 20 tys. arkuszy na godzinę, z możliwością błyskawicznego zmieniania prac i produkcji do 19 zleceń z obszaru druku i uszlachetnienia od lat stanowi wzorzec dla maszyn średniego formatu.

Z kolei dzisiejsze wielkoformatowe maszyny Rapida 145 i 164 oparte są na skonstruowanych w latach 90. w Radebeul, przy wsparciu z Würzburga, modelach 142 i 162. Rapidy w wersji jumbo zostawiły daleko w tyle maszyny produkowane przez inne firmy i położyły podwaliny pod sukces KBA-Sheetfed jako producenta urządzeń wielkoformatowych. Zakład w Radebeul ugruntował tę renomę w 2003 roku, wprowadzając na rynek największą na świecie offsetową maszynę arkuszową Rapida 205.

 

Pionierzy nowych procesów

Tak jak Frankonia w przypadku maszyn rolowych, tak Saksonia w przypadku maszyn arkuszowych nieustannie poszukiwała najprostszych i najbardziej ekonomicznych rozwiązań – za przykład mogą posłużyć wyprodukowana we współpracy z izraelską firmą Scitex maszyna offsetowa DI 74 Karat z 1997 roku z możliwością przesyłania obrazów bezpośrednio na płytę w maszynie oraz pokrewny model Rapida 74 G z roku 2000. Oba modele były wyposażone w krótki zespół farbowy dla druku bezwodnego. W ostatnich 20 latach producent szczególnie zaangażował się w rozwój tej przyszłościowej pod względem jakości druku i ochrony środowiska technologii. Firma KBA-Sheetfed była i jest pionierem innowacyjnego procesu uszlachetniania inline, druku ekologicznego, bezpośredniego druku na tekturze, a ostatnio także druku LED-UV. Jej wkroczenie w 2016 roku na rynek dalszej obróbki druku i ogłoszone na drupie wprowadzenie cyfrowej maszyny arkuszowej VariJet 106 stanowią zapowiedź kolejnych perspektyw rozwoju.

 

Lider druku rolowego

W Würzburgu era druku rolowego rozpoczęła się w 1969 roku wraz z wynalezieniem Commandera. Z czasem dominujące wówczas maszyny rotacyjne stawały się coraz bardziej złożone. Na początku lat 90. trend ten można było zaobserwować w ośmiozespołowych maszynach Journal i Colora. Później dołączyły do nich maszyny z serii Comet i Continnet. Dzięki tym niedrogim ośmiozespołowym maszynom o pojedynczej szerokości udało się firmie zdobyć wielu klientów z całego świata, którzy przyczynili się do zbudowania przez nią pozycji największego dostawcy w obszarze druku gazetowego.

Również w przypadku maszyn rolowych zakład w Würzburgu często decydował się na eksplorowanie nowości. Już na drupie 1995 zaprezentowano Anilox-Express z funkcją automatycznej zmiany płyt oraz inkjetowymi głowicami drukującymi Scitex w nadbudowie, które na każdym drukowanym offsetowo egzemplarzu nadrukowywały cyfrowo zmieniające się karykatury. Upłynęło jednak 18 lat, zanim technologia inkjetowa zaczęła być stosowana w offsetowych maszynach rotacyjnych. Na drupie 2000 KBA dzięki niespełna 4-metrowej Cortinie zapoczątkowała trend na kompaktowe, wysoko zautomatyzowane urządzenia rotacyjne do druku gazet. Nowością w druku gazetowym była również rezygnacja z nawilżania, ośmiozespołowa ruchoma wieża, pojedynczy napęd dla każdego cylindra i komfortowa obsługa z podnośnikami na wieżach drukujących. Ta sama koncepcja zastosowana została w modelu Commander CT do mokrego offsetu z 2007 roku. Obydwa modele do dziś są wyjątkowym zjawiskiem na rynku.

 

Zmiana kierunku

Już na początku lat 90. rozpoczęły się pierwsze testy sieci internetowych. Również na scenę poligraficzną wkroczyli nowi „cyfrowi aktorzy”. W obliczu rosnącej konkurencji internetowej i kryzysu finansowego w 2008 roku rynek nowych offsetowych maszyn rotacyjnych załamał się. W 2011 roku firma Koenig & Bauer rozpoczęła działalność w obszarze druku cyfrowego i na drupie 2012 zaprezentowała pierwszą inkjetową maszynę rotacyjną pod postacią modelu RotaJET 76. Dziś, za sprawą linii RotaJET VL do druku dekoracyjnego oraz zaprojektowanego dla amerykańskiej korporacji HP modelu HP T1100S do druku opakowań z tektury falistej, w Würzburgu produkowane są największe urządzenia rotacyjne do druku cyfrowego na świecie.

 

Wczesna dywersyfikacja

W 1985 roku firma weszła na giełdę. Na skutek przejęcia firm Albert-Frankenthal oraz Planeta-Druckmaschinenwerke na początku lat 90. powstał średni koncern z obrotem równym ponad 1,1 mld marek. Tuż po wejściu w nowe tysiąclecie zarząd kontynuował dywersyfikację na rynkach mniej dotkniętych zmianą mediów.

Nabycie w 2001 roku dotychczasowego szwajcarskiego partnera De La Rue Giori z Lozanny zapewniło KBA pozycję lidera na rynku druku banknotów. Z kolei zakup spółki Metronic otworzył przed firmą duży rynek przemysłowych systemów oznakowania. Przejęcie firm Bauer + Kunzi oraz LTG Print Systems wraz z dokonaną następnie fuzją z KBA-MetalPrint uczyniły producenta numerem 1 w obszarze druku na metalu. Za sprawą osiągającej sukcesy w druku na szkle KBA-Kammann oraz działającej w obszarze opakowań giętkich KBA-Flexotecnica firma rozszerzyła w 2013 roku swoją ofertę dla rozległego rynku opakowań. Temu samemu celowi służyło przejęcie w 2016 roku firmy Iberica, hiszpańskiego producenta maszyn sztancujących.

Wczesna dywersyfikacja pomogła firmie KBA przetrwać zmiany strukturalne w dobie branżowego kryzysu lepiej, aniżeli udało się to innym producentom maszyn drukujących. Jeszcze u progu nowego tysiąclecia osiągała ponad 60% obrotu z handlu nowymi maszynami na rynkach zdominowanych przez media internetowe. Obecnie 90% przypada na rosnące rynki druku cyfrowego i opakowaniowego, a także druku zabezpieczeń.

 

Technika druku na każdą okoliczność

Dzięki zorientowanej na rynek reorganizacji mocy produkcyjnych, wprowadzeniu bliskiej klientowi struktury holdingu i skoncentrowaniu na przyszłościowych rynkach poligraficznych najstarszy producent maszyn drukujących na świecie dobrze przygotował się w latach 2014–2015 na nadchodzącą erę cyfryzacji i globalizacji.

Przy użyciu analogowych i cyfrowych technologii KBA zadrukowuje się obecnie banknoty, blaszane puszki, książki, broszury, displaye, dekoracje, etykiety, pojemniki szklane oraz z tworzywa sztucznego, opakowania kartonowe i foliowe, katalogi, laminaty, gazety, czasopisma, opony, kable, karty elektroniczne, ulotki reklamowe i wiele innych produktów, uszlachetnianych lub częściowo obrabianych. Stosuje się do tego prawie wszystkie dostępne procesy. To szerokie spektrum pozwoliło na wypracowanie jedynego w swoim rodzaju know-how z zakresu innowacji, nowych zastosowań i współpracy biznesowej.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Oferujemy najlepsze i najbardziej ekscytujące gry - Ice Casino

Komentarz miesiąca

Świat opakowań w Düsseldorfie...

Po ośmioletniej przerwie w organizacji drupy, już za kilka dni w Düsseldorfie odbędą się długo wyczekiwane targi. Ostatnie targi poligraficzne i papiernicze drupa (Messe für Druck und Papier) w 2016 roku bardzo intensywnie rozwinęły się w kierunku opakowań. W efekcie wszystkie opakowania trzeba wydrukować. Tendencja ta w tym roku jest kontynuowana, ponieważ branża poligraficzna i opakowaniowa uległa ogromnym zmianom. „Zwykły” druk...

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty