Zakrętki i zamknięcia

Na początku czerwca firma AMI Consulting opublikowała raport na temat zakrętek i zamknięć. Koncentruje się ona na wyzwaniach stojących przed sektorem zakrętek i zamknięć z tworzyw sztucznych, a także określa wpływ zmian przepisów na popyt rynkowy. Europejski przemysł zamknięć od ponad dekady działa konsekwentnie na rzecz ograniczenia poziomu zużycia dziewiczych surowców przy produkcji gwintów i zamknięć pojemników. Najważniejszym elementem wdrażanych działań jest ograniczanie masy opakowań. Ostatnie radykalne zmiany w sektorze zamknięć napojów gazowanych dotyczyły promowania zamknięć jednoczęściowych w miejsce dwuczęściowych, z czym wiąże się wdrożenie standardu butelek z szyjką PCO 1881. Zmniejszenie poziomu zużycia surowców przekłada się na oszczędności w zużyciu energii, na ograniczenie emisji dwutlenku węgla w logistyce, a w konsekwencji na oszczędności finansowe. Raport przypomina, że europejskie działania na rzecz zrównoważonego rozwoju koncentrują się na tworzywach jednorazowego użytku. Ważne staje się więc rozwiązanie kwestii zakrętek na butelki oraz takie działania, by nie stawały się one niepożądanym obciążeniem dla środowiska jako odpady. Elementem dyrektywy o p produktach jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych z 2018 r. (2018/0172 COD) jest Artykuł 6, nakazujący mocowanie/łączenie zamknięć i butelek. To oznacza, że w najbliższym, czasie czeka nas fundamentalna zmiana. Przepis narzucający obowiązek łączenia zakrętek i butelek w największym stopniu dotknie butelki z tworzyw sztucznych o pojemności poniżej trzech litrów, wliczając w to również pojemniki z kompozytów. Wszystkie zamknięcia będą musiały zostać przymocowane do pojemników już w 2024 roku. Do tego czasu trzeba będzie przetestować i wdrożyć optymalne dla produkcji i konsumenta rozwiązania. W raporcie możemy przeczytać, że w tych okolicznościach niezbędne są wspólne wysiłki zmierzające do ograniczenia ekonomicznego wpływu nadchodzących zmian oraz poszukiwanie rozwiązań maksymalizujących wynikające z nich zyski – środowiskowe, handlowe oraz konsumenckie.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Opakowania na „godzinę zero”

Przeprowadzka jest zabawna tylko w wieku 18 lat, kiedy masz torbę podróżną i plecak, ale nie w wieku średnim, kiedy masz 4 kartony z samymi patelniami, 250 par butów i osobną walizkę na kosmetyki.

Kiedy po 25 latach, w głowie tli się wizja przeprowadzki zawartości całego domu, rosną nadzieje na jej bezproblemowy przebieg. Zaplanowanie wszystkiego oraz spakowanie rzeczy na czas, a także pogodzenie jej z życiem codziennym, pracą oraz zaplanowanymi 7 miesięcy temu spotkaniami, to idealny plan. Nie ma nic gorszego niż to, że....

 

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty