Transport & Logistyka

Przyszłość bez poślizgu. Prosty sposób na bezpieczny transport

We wciąż „kurczącym się” świecie, gdzie granice państw tracą swe dotychczasowe znacznie i coraz rzadziej stanowią bariery dla swobodnego przepływu towarów, niezwykle istotne staje się skuteczne zabezpieczanie ładunków, pokonujących znaczne odległości. Koszty reklamacji, wynikające ze zniszczeń powstałych w transporcie mogą nawet sześciokrotnie przekroczyć koszt wyprodukowania towaru.

więcej »

W ogrodzie naukowców. Nowoczesne opakowania do przechowywania i transportu kwiatów ciętych

Podczas transportu i przechowywania produktów opakowanie musi zabezpieczyć zawartość zarówno przed działaniem czynników zewnętrznych, jak i przed utratą jakości, spowodowaną czynnikami wewnętrznymi. Niektóre produkty są szczególnie podatne na zmiany środowiskowe i wymagają szczególnych warunków. Do takich „trudnych” produktów zaliczyć można kwiaty cięte, których wrażliwość na niekorzystne warunki podczas transportu i przechowywania jest nie tylko wyjątkowo wysoka, ale również uzależniona od gatunku. Polscy i holenderscy naukowcy właśnie pracują nad rewolucyjnym opakowaniem, które zabezpieczy delikatne rośliny przed mechanicznymi uszkodzeniami, zmianami temperatury i poziomu wilgotności etylenu, przyśpieszającego ich dojrzewanie.

 

więcej »

Na podbój Europy. Ecovative – innowacyjne i ekologiczne wypełniacze

Tworzywa sztuczne zajmują 25 proc. składowanych odpadów, a wśród nich największym „przestępcą” są spienione pianki do wypełniania opakowań transportowych. Tak przynajmniej wynika z raportu Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (USDA). Nawet jeśli liczby nie oddają prawdziwej sytuacji to trudno zaprzeczyć faktom, że petrochemiczne wypełniacze zaśmiecają środowisko lądowe i wodne. Coraz więcej państw dostrzega zagrożenie, które niesie ze sobą produkcja tych materiałów, stąd powstała inicjatywa stworzenia ekologicznej alternatywy Mushroom Packaging.

więcej »

Opakowaniowe kokosy. Wypełniacze i zabezpieczenia od Enkev Polska

Trend na ekologiczne materiały zdominował już wszystkie branże opakowaniowe. Obecnie coraz więcej firm skłania się ku wykorzystywaniu w transporcie naturalnych i sprężystych surowców w formie wypełniaczy i zabezpieczeń. Jednym z przykładów jest System Koko Pack firmy Enkev Polska, który – oprócz walorów użytkowych – wyróżnia się możliwością dowolnego kształtowania wypełniaczy, bez uszczerbku na atrakcyjności ochranianego produktu.

więcej »

Papier, poduszka czy chrupki? Ekologiczne wypełniacze do opakowań transportowych

Przy okazji konkursu na najlepsze opakowanie na rynku – ART OF PACKAGING 2014, który organizuje nasze wydawnictwo, nie sposób nie poruszyć problemu wypełniaczy w opakowaniach transportowych. A raczej braku świadomości ekologicznej, skutkującej oklejaniem projektów kilkanaście razy taśmami izolacyjnymi, pakowaniem na „matrioszkę” w kilka pudełek czy używaniem papieru gazetowego jako wypełnienia. Dlatego przedstawiamy kilka dostępnych rozwiązań, które nie nadwyrężą firmowego budżetu i ułatwią zarówno bezpieczny transport, jak i recykling opakowań.

więcej »

Brzydkie kaczątko. Opakowania wielkogabarytowe okiem producentów i użytkowników

Tektura to niezwykle popularny materiał do opakowań transportowych dzięki swojej konkurencyjnej cenie, dużej wytrzymałości oraz dobrej amortyzacji. Tylko w przeciągu ostatnich 4 lat jej produkcja w kraju wzrosła z 3 699,8 tys. ton w 2010 r. do 3 821,8 tys. ton w 2012 (z czego do produkcji pudeł wykorzystano 1 655,5 (2010) i 1 863 tys. ton (2012). W przeliczeniu na jednego mieszkańca zużywamy obecnie 107,9 kg papieru i tektury w ciągu roku, a według danych GUS za 2012 r. przychody ze sprzedaży szacuje się na ponad 26 mln złotych. Aby zrozumieć, jak ważną rolę odgrywa ten niedoceniany na co dzień materiał na rynku, zadaliśmy kilka kluczowych pytań producentom opakowań wielkogabarytowych oraz ich użytkownikom.

 

więcej »

iGoEasy. Wózek sterowany tabletem.

Cudowne dzieci Apple - iPody i iPady – ułatwiają już nie tylko kontakt z wirtualnym światem, ale umożliwiają również sterowanie wózkami widłowym. Mowa o zautomatyzowany modelu firmy Still EGV-S z aplikacją iGoEasy, będącym pierwszym systemem sterowania pozwalającym firmie na automatyzację prac logistycznych bez szkolenia czy wsparcia ekspertów.

więcej »

W rozmiarze XXL. Innowacyjne zastosowania kartonu w logistyce Smurfit Kappa.

Bezpieczeństwo, ekologia oraz wygoda mają kluczowe znaczenie w typowych opakowaniach przemysłowych. Dzięki doświadczeniu ponad 300 fabryk na trzech kontynentach oraz dostępowi do unikalnych narzędzi projektowych Smurfit Kappa przekonuje rynek, że wielkogabarytowe opakowania transportowe rozwijają się równie szybko jak opakowania typu SRP.


więcej »

Szary potencjał. Opakowania zbiorcze w sprzedaży detalicznej.

W świadomości przeciętnego konsumenta opakowanie zbiorcze to szare pudło klapowe, w którym towar dostarczany jest do sklepowego magazynu [1]. Tymczasem zmiany otoczenia marketingowego, stylu życia, gustów i warunków społecznych wymusiły zmiany na rynku opakowań. Warto tym kontekście wskazać dwa podstawowe trendy: wzrost sprzedaży w supermarketach (i postępujący za nim proces sprzedaży bezpośrednio z opakowań zbiorczych) oraz rosnącą świadomość ekologiczną konsumentów, która sprzyja ograniczeniom zużycia materiału [2].

 
więcej »

Komentarz miesiąca

Niezastąpione szkło!

Czy możemy sobie wyobrazić wodę toaletową w opakowaniu PET, piwo w kartoniku, wino lub alkohole wysokoprocentowe w puszce? Stanowczo NIE! Byłoby to swojego rodzaju gwałtem na tych wyrobach. Co prawda ekskluzywne perfumy zapakowane są z reguły dodatkowo w elegancki kartonik, ale sam produkt jest zawsze w szklanym „majstersztyku”. Eleganckimi perfumami, podobnie jak i szlachetnymi trunkami napełniane są wyłącznie szklane butelki. Kiedy przyjrzymy im się bliżej, zauważymy, że niejednokrotnie zdobią je wymyślne wzory.

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty