Pożar w papierni Husum

Papiernia Metsä Board Husum w Szwecji jest zintegrowaną fabryką tektury i celulozy produkującą składany karton, niepowlekany biały kraftliner i bieloną pulpę chemiczną. Głównymi rynkami zbytu tektur Husum są Europa i Ameryka Północna.

© Metsä Board

Jak podaje firma Metsä Board, w piątek 18 czerwca w papierni Husum w Szwecji wybuchł pożar. Ogień zajął główny przenośnik taśmowy do transportu zrębków na liniach do obróbki drewna i na szczęście nie rozprzestrzenił się na inne budynki - żaden z pracowników zakładu nie został ranny. Przyczyna pożaru jest obecnie badana. Przyczyna pożaru jest obecnie badana. Trwa dochodzenie w częściach i obiektach uszkodzonych przez pożar. Produkcja celulozy i tektury w papierni Husum została wstrzymana. Według wstępnych szacunków, produkcja tektury rozpocznie się w najbliższych dniach przy niższej niż normalnie wydajności, natomiast produkcja celulozy zostanie wstrzymana na cztery tygodnie. Skala szkód spowodowanych przez pożar i wpływ na produkcję są obecnie poddawane ocenie.

Wydarzenie zbiegło się z ogłoszeniem przez firmę modernizacji celulozowni w Husum, obejmującej m.in. budowę nowoczesnego kotła sodowego i turbiny. Zapowiedziane zmiany mają być kluczowym etapem do realizacji strategii producenta, według której w 2030 roku wszystkie zakłady produkcyjne i surowce były w całości wolne od paliw kopalnych. Nowoczesny kocioł sodowy zastąpi dwa dotychczas używane kotły i zapewni wyższą wydajność i sprawność, umożliwiając zakładowi zwiększenie produkcji energii przyjaznej dla środowiska. Kolejnym skutkiem będzie zwiększenie niezawodności instalacji produkcyjnych i skrócenie przestojów w skali rocznej. Nowa turbina zastąpi trzy istniejące turbiny, a samowystarczalność zakładu wzrośnie z około 50 procent do ponad 80 procent, przy czym energia elektryczna będzie w całości pochodzić z odnawialnej biomasy. Jak zapowiedziała firma, instalacja nowych rozwiązań zakończy się pierwszej połowie 2022 roku. Nie wiadomo jeszcze, jak pożar wpłynie na dalszą modernizację zakładu.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Opakowania na „godzinę zero”

Przeprowadzka jest zabawna tylko w wieku 18 lat, kiedy masz torbę podróżną i plecak, ale nie w wieku średnim, kiedy masz 4 kartony z samymi patelniami, 250 par butów i osobną walizkę na kosmetyki.

Kiedy po 25 latach, w głowie tli się wizja przeprowadzki zawartości całego domu, rosną nadzieje na jej bezproblemowy przebieg. Zaplanowanie wszystkiego oraz spakowanie rzeczy na czas, a także pogodzenie jej z życiem codziennym, pracą oraz zaplanowanymi 7 miesięcy temu spotkaniami, to idealny plan. Nie ma nic gorszego niż to, że....

 

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty