Kalendarium

15-17.03.2022 · InPrint, Monachium

15-17.03.2022 · ICE Europe, CCE International, Monachium

26-29.04.2022 · LABELEXPO, Bruksela

31.05-02.06.2022 · Logimat, Stuttgart

24-27.05.2022 · Plastpol, Kielce

Papier, poduszka czy chrupki? Ekologiczne wypełniacze do opakowań transportowych

Podkładka PadPak wykonywana jest z jedno-, dwu- lub trzywarstwowego papieru w odpowiednio ukształtowaną podkładkę amortyzującą. Formowana jest w taki sposób, że zwielokrotnieniu ulega liczba warstw papieru, dodatkowo przy pomocy „trybów” jest zagniatana i perforowana w swojej osi symetrii. Taki sposób formowania (chroniony prawem) sprawia, że podkładka ma doskonałe właściwości mechaniczne i może skutecznie zabezpieczać produkty.

Przy okazji konkursu na najlepsze opakowanie na rynku – ART OF PACKAGING 2014, który organizuje nasze wydawnictwo, nie sposób nie poruszyć problemu wypełniaczy w opakowaniach transportowych. A raczej braku świadomości ekologicznej, skutkującej oklejaniem projektów kilkanaście razy taśmami izolacyjnymi, pakowaniem na „matrioszkę” w kilka pudełek czy używaniem papieru gazetowego jako wypełnienia. Dlatego przedstawiamy kilka dostępnych rozwiązań, które nie nadwyrężą firmowego budżetu i ułatwią zarówno bezpieczny transport, jak i recykling opakowań.

 

Wśród dostępnych na rynku rozwiązań można wyróżnić wypełniacze sypkie (flopak, skropak, chrupki styropianowe), papierowe oraz poduszki z powietrzem. Naturalnie wybór powinien być głównie podyktowany kształtem pakowanego produktu, jego wagą i właściwościami (kruchy, nieforemny, itd). „Obecnie można zauważyć znaczny wzrost zainteresowania wypełniaczami papierowymi – naturalnymi i ekologicznymi. Wynika to z coraz bardziej powszechnej »mody na ekologię«, która powoli wdziera się do Polski” – powiedział Adam Śliz z firmy TREECO, dystrybutora systemów Ranpak w Polsce

 

„Największą popularnością wśród naszych klientów cieszą się systemy podkładek papierowych (System PadPak) służące do wypełniania przestrzeni, amortyzowania, blokowania, unieruchamiania przedmiotów. Flagowym urządzeniem do wytwarzania tego rodzaju wypełniacza jest PadPak Senior – urządzenie serii Heavy Duty, przeznaczone do ciągłej pracy i dużym potencjałem. Przy mniejszym obciążeniu znakomicie sprawdza się PadPak LC, a małym i średnim firmom polecamy PadPak Junior” – podsumował Adam Śliz.

Papier do wszystkiego

Mowa o opcji najbardziej ekologicznej, ale i najdroższej – wypełniaczach papierowych. Zapobiegają one najbardziej uciążliwym problemom występującym przy pakowaniu sztucznych odpowiedników. Nie zajmują dużo miejsca, nie są kłopotliwe przy magazynowaniu i utylizacji. „Coraz częściej klienci porównują właściwości wypełniaczy w laboratoriach przeprowadzając tzw. drop testy i to biorą po uwagę jako główne kryterium wyboru sposobu zabezpieczenia. Dzięki temu dzisiaj już nie widujemy wypełniaczy w postaci faktur przepuszczonych przez niszczarkę” – skomentowała Ewa Krzemińska-Kempa z firmy Techmat, polskiego przedstawiciela producenta maszyn do wypełniaczy papierowych –Ranpak. Firma promuje innowacyjne podkładki z perforacją – PadPak z wielowarstwowego papieru z makulatury lub materiałów z certyfikatem FSC, dzięki czemu są one w 100 proc. biodegradowalne. Z kolei dzięki swojej plastycznej formie bardzo dobrze amortyzują i unieruchamiają produkt wewnątrz opakowania, umożliwiając wypełnienie pustej przestrzeni na kilkanaście sposobów. Wystarczy bowiem je złożyć lub zwinąć tak, aby dostosować je do wymaganego kształtu, żeby pochłaniały energię drgań czy upadku, bez przenoszenia jej na produkt. Dodatkowo maszynę produkującą podkładki można łatwo zintegrować z linią pakującą, jest łatwa w użyciu i przyjazna dla odbiorcy końcowego.

 

Dyskusyjne tworzywo

Przeciwieństwem wypełniaczy naturalnych są granulaty sypkie, jak flopak, skropak i chrupki styropianowe. Ich główną zaletą jest konkurencyjna cena względem papierowego odpowiednika, ale są bardziej uciążliwe w magazynowaniu i rozpakowywaniu (elektryzują się, rozsypują). Sprawdzają się jednak w przypadku wypełniania niewielkich kartonów i lekkich produktów. Bo jeśli produkt będzie za ciężki, to podczas transportu może opaść na dno opakowania i uszkodzić się. „Zdecydowanie odchodzi się od wypełniaczy w postaci kształtek styropianowych, chociaż niektórzy nasi klienci są zdania, że w przypadku ich towarów  jest to najlepszy sposób zabezpieczenia”– powiedział Dariusz Mróz, właściciel firmy Serwispak.

„Obecnie najpopularniejsze są wypełniacze w postaci granulatu oraz systemy poduszek powietrznych. Z uwagi, iż rozwiązania te nie są w 100 proc. zamienne, uważam iż wraz ze wzrostem zapotrzebowania nie będziemy obserwować znaczącej przewagi żadnego z nich. Sadzę jednak, iż w najbliższych latach coraz większy udział w runku będą miały rozwiązania proekologiczne takie, jak granulat skropak, ale dotyczy to również możliwości zastosowania biodegradowalnych folii w systemach powietrznych” – powiedział Piotr Żółtogórski z firmy Skropak.

Te ograniczenia nie dotyczą jednak skropaku, który jest bardziej wytrzymały i mniej uciążliwy, a dodatkowo w 100 proc. biodegradowalny – wykonany na bazie skrobi roślinnej rozpuszcza się całkowicie w wodzie i nie zawiera związków toksycznych. „Ponadto jest najbardziej uniwersalny ze wszystkich dostępnych wypełniaczy na rynku. Można za jego pomocą zabezpieczyć przesyłki o praktycznie każdym gabarycie czy kształcie, nawet ostre krawędzie nie są tutaj przeszkodą. W przeciwieństwie do systemów powietrznych granulat nie determinuje minimalnego rozmiaru opakowania zbiorczego – jeden z naszych klientów stosuje pojedyncze chrupki do unieruchomienia szminki w oryginalnym pudełku”– skomentował Piotr Żółtogórski z firmy Skropak. Ponadto w porównaniu do marszczonego papieru jest lżejszy i równie wytrzymały –może bowiem utrzymać ciężar do 300 kg/m2 (liczony do poziomu 10 proc. ugięcia warstwy) oraz umożliwia zastosowanie w pełni automatycznej linii pakującej.

 

„Najchętniej stosowaną metodą zabezpieczania pustych przestrzeni jest korzystanie z urządzeń służących do produkowania poduszek z powietrzem. Urządzenia tego typu są niewielkie, proste w obsłudze i co ważne udostępniane nieodpłatnie” – powiedział Dariusz Mróz z firmy Serwispak.

Niskobudżetowe poduszki

Kolejną alternatywą są poduszki wypełnione powietrzem. Są najtańsze względem wypełniaczy papierowych i sypkich oraz wyróżniają się dobrymi właściwościami amortyzującymi. „Najchętniej stosowaną metodą zabezpieczania pustych przestrzeni jest korzystanie z urządzeń służących do produkowania poduszek z powietrzem. Niewielkie, proste w obsłudze i udostępniane nieodpłatnie maszyny umożliwiają produkowanie u siebie w magazynie wypełniaczy według bieżącego zapotrzebowania. Po stronie firmy udostępniającej urządzenie są również koszty dostawy folii, jak również serwis maszyny. Obecnie 95 procent klientów korzysta z takiej właśnie możliwości”  –podsumował Dariusz Mróz.

 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Moc Prawdziwej Przyjaźni

Przyjaźń to coś czego nie nauczą Cię w szkole, a jeśli sam nie nauczyłeś się czym jest przyjaźń, to niczego się nie nauczyłeś.

 

Przyjaźń to najpiękniejsza rzecz, jaką człowiek może zaproponować drugiemu człowiekowi bezinteresownie. Przyjaciel to osoba, z którą możemy być szczerzy. Przy nim możemy też myśleć głośno. Jeden lojalny przyjaciel jest warto dziesięciu tysięcy krewnych. Suzanne Degges-White, przewodnicząca Wydziału Doradztwa....

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty