Kalendarium

21-24.11.2022 · All4Pack, Paryż

14-16.03.2023 · InPrint, CCE International, ICE Europe , Monachium

18-20.04.2023 · Warsaw Pack, Nadarzyn

25-27.04.2023 · Logimat, Stuttgart

04-10.05.2023 · interpack, Düsseldorf

Na podbój Europy. Ecovative – innowacyjne i ekologiczne wypełniacze

Inicjatywa Ecovative narodziła się w 2007 r. w ramach współpracy naukowców Eben Bayer i Gavina McIntyre’a na Politechnice Rensselaer w stanie Nowy York. Pierwsze opakowanie z grzybni nazwano pierwotnie Greensulate (obecnie EcoCradle) i otrzymało 500 tys. euro nagrody w ramach międzynarodowego konkursu Picnic Green Challenge. Od 2009 r. firma przygotowała opakowania transportowe dla takich marek, jak: Dell, Puma SE oraz Steelcase. W 2012 r. Ecovative rozpoczął współpracę z Sealed Air i otworzył nowy zakład produkcyjny, rozwijając działalność. W przeciągu ostatnich lat opakowanie ochronne z grzybni powstało m.in. na deski surfingowe marki Puma czy komputery Dell. Obecnie firma aspiruje do podbicia Europy swoim zrównoważonym rozwiązaniem.

Tworzywa sztuczne zajmują 25 proc. składowanych odpadów, a wśród nich największym „przestępcą” są spienione pianki do wypełniania opakowań transportowych. Tak przynajmniej wynika z raportu Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (USDA). Nawet jeśli liczby nie oddają prawdziwej sytuacji to trudno zaprzeczyć faktom, że petrochemiczne wypełniacze zaśmiecają środowisko lądowe i wodne. Coraz więcej państw dostrzega zagrożenie, które niesie ze sobą produkcja tych materiałów, stąd powstała inicjatywa stworzenia ekologicznej alternatywy Mushroom Packaging.

Melissa Jacobsen

Stephen Nock


Wykorzystując efektywność grzybów można dosłownie „wyhodować” nowy rodzaj wypełniacza, formowanego według uznania, zastępując styropian (EPS), spieniony polipropylen (EPP) i polietylen (EPE). Tak powstała grzybnia, zwana Mushroom Packaging. Składa się ona z elementów ubocznych produktów rolnych, jak łodygi kukurydzy oraz ze struktury korzenia grzybów, zwanego grzybnią. Do „wyhodowania” własnego wypełniacza nie są potrzebne żadne sztuczne związki czy dodatkowe tworzywa. Wystarczy połączenie grzybni i odpadów rolniczych, które razem tworzą niestandardowy biokompozyt, idealnie pełniący funkcje ochronne produktu. Wykorzystane surowce i odpowiednie warunki do wzrostu grzybni pozwalają na dowolne formowanie naturalnej pianki, tak aby dopasować ją do potrzeb użytkowników. „Na ostatnim etapie procesu Mushroom Packaging poddawany jest obróbce cieplnej, żeby zatrzymać proces wzrostu i wykluczyć obecność alergenów i zarodników wewnątrz pianki” – powiedział Sam Harrington , dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Ecovative: „W ten sposób otrzymujemy zrównoważony i efektywny materiał, który jest bezpieczny dla konsumentów”.

Opakowanie z natury
Amerykańska firma opracowała unikalny system produkcji wypełniaczy z grzybów w 2007 r. i od tego czasu stale pracuje nad poprawą wydajności Mushroom Packaging. Zespół Ecovative składa się z inżynierów, naukowców, biologów i projektantów opakowaniowych, którzy nieustannie pracują nad minimalizacją ich powierzchni bez straty wydajności. „W przeciwieństwie do innych bioplastików dostępnych na rynku, Ecovative wykorzystuje rolne odpady nieżywnościowe, a w wyniku produkcji otrzymujemy w 100 proc. przetwarzalny produkt końcowy” – wyjaśnił Sam Harrington. Dodatkowo wypełniacz Ecovative nadaje się do kompostowania w domu, w kompostowniach przemysłowych, a także w środowisku morskim. Obecnie materiał ten jest produkowany w Ameryce Północnej w ramach umowy licencyjnej z Sealed Air Corporation, w ramach której niedawno uruchomiono nowy zakład produkcyjny w Cedar Rapids, w stanie Iowa. Dotychczas Ecovative „wyhodował” opakowania dla takich firm jak Dell, Bosch, Crate i Barrel oraz wielu innych. Jednak stworzony system produkcji może z powodzeniem być udostępniony na innych kontynentach, np. w Europie. Badania Departamentu Rolnictwa USA stworzyły podstawę do przeniesienia tego modelu biznesu przy wykorzystaniu lokalnych strumieni odpadów rolnych, aby skorzystały na tym lokalne przedsiębiorstwa. Innymi słowy, produkcja Mushroom Packaging wygeneruje nowe dochody dla rolników, zmniejszy zależność gospodarki od paliw kopalnych i polepszy stan środowiska. Dlatego firma Ecovative obecnie poszukuje partnerów, którzy wypromują ten zrównoważony produkt na rynku europejskim. Wypełniacz z grzybów zostanie po raz pierwszy zaprezentowany na targach Interpack 2014 w Dusseldorfie.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Opakowania na „godzinę zero”

Przeprowadzka jest zabawna tylko w wieku 18 lat, kiedy masz torbę podróżną i plecak, ale nie w wieku średnim, kiedy masz 4 kartony z samymi patelniami, 250 par butów i osobną walizkę na kosmetyki.

Kiedy po 25 latach, w głowie tli się wizja przeprowadzki zawartości całego domu, rosną nadzieje na jej bezproblemowy przebieg. Zaplanowanie wszystkiego oraz spakowanie rzeczy na czas, a także pogodzenie jej z życiem codziennym, pracą oraz zaplanowanymi 7 miesięcy temu spotkaniami, to idealny plan. Nie ma nic gorszego niż to, że....

 

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty