Folie ICF - Niepowtarzalne efekty

data publikacji: wrzesień 2016

Zdobią opakowania, etykiety czy okładki magazynów. Doceniane są ze względu na wszechstronność, różnorodność i efektowny wygląd. Folie aplikowane na zimno, choć nadal pozostają w cieniu swoich hot-stampingowych braci, są chętnie wykorzystywane w przemyśle opakowaniowym – m.in. do uszlachetniania – oferując projektantom szerokie możliwości dekorowania. Odpowiednio dobrane gwarantują, że produkt wyróżni się na sklepowym regale i przyciągnie wzrok konsumenta. Jakie jeszcze zalety skrywają folie do aplikacji na zimno?

 

Możliwość szybkiego przygotowania do aplikacji, brak dodatkowych narzędzi takich jak  matryce, możliwość dokonywania szybkich modyfikacji projektu, doskonały połysk, brak ograniczeń kolorystycznych i doskonała wydajność zarówno w przypadku krótkich, jak i długich serii – to zalety oferowane przez folie CF, czyli Cold Foil. Foliowanie na zimno to proces aplikacji folii na różnorodne podłoża przy użyciu arkuszowych, jak i rolowych maszyn drukujących. Folia aplikowana jest na podłoże za pomocą specjalnej przystawki. Dodatkową zaletą jest możliwość samodzielnego wyboru odpowiedniego kleju. Zdaniem Andrzeja Wcisło, market managera w firmie ITW Foils specjalizującej się w produkcji i dystrybucji folii, jego rodzaj definiują zazwyczaj dwa parametry: preferencje klienta finalnego oraz wykorzystywane podłoże. Mamy do dyspozycji wielu dostawców klejów, zarówno tych konwencjonalnych, jak i do aktywacji poprzez światło UV. Ponadto wyróżniamy kleje typu low migration, stosowane m.in. w produkcji opakowań mających kontakt z żywnością – wyjaśnia Andrzej Wcisło.

 

 

 

Wydajnie i szybko

Jak przebiega proces aplikacji folii na zimno? Pierwszym krokiem jest naniesienie na podłoże jednolitej warstwy kleju za pomocą obciągów klejowych (klej zostaje naniesiony w miejscu aplikacji folii – możemy pokrywać duże powierzchnie lub drobne elementy). Następnie, na drugim zespole, folia jest dociskana do mokrego spoiwa za pomocą cylindrów dociskowych. Ostatnim krokiem jest rozdzielenie nośnika poliestrowego od warstwy aluminium, która pozostaje na podłożu. Folię możemy zadrukować dowolnym kolorem, co pozwala na uzyskanie niepowtarzalnych efektów. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się folie dyfrakcyjne, pozwalające uzyskać np. efekt typu rainbow lub pillars of light.

Większość dostawców specyfikuje folię w zależności od wielkości pokrywanej powierzchni, rodzaju kleju lub rodzaju zadruku UV bądź druku farbami konwencjonalnymi. ITW Foils proponuje jeden rodzaj folii CF: ICF (Indexing Cold Foil) do aplikacji arkuszowej z możliwością indeksowania. Folia ta służy do aplikacji na całej powierzchni arkuszy – dużych apli, rastrów czy też drobnych linii. Takie rozwiązanie ma wiele zalet: ułatwia klientowi składanie zamówień (nie ma mowy o pomyłce przy wyborze rodzaju folii), usprawnia procesy logistyczne, a także pozwala na wykorzystanie pozostałości folii w kolejnych projektach – wyjaśnia Andrzej Wcisło. Folia dostępna jest standardowo w kolorze srebrnym oraz złotym, a także w dowolnych wzorach dyfrakcyjnych. Kolory oraz wzory inne niż standardowe wymagają dodatkowej kalkulacji uzależnionej od wolumenu.

 

Podobieństwa i różnice

Sposób aplikacji to zasadniczy element odróżniający od siebie folie hot-stampingowe i te przeznaczone do aplikacji na zimno – jednak nie jedyny! Podstawową różnicą są oczywiście koszty. W przypadku dużych powierzchni użycie folii na zimno jest zdecydowanie tańsze i szybsze aniżeli wykorzystanie folii hot-stampingowych. Z kolei jeśli chodzi o uszlachetnianie drobnych detali oraz małych nakładów, dużo korzystniejsze finansowo może okazać się użycie folii HS. Należy jednak pamiętać o rozwiązaniach służących do obniżenia kosztów, jakie proponują niektórzy dostawcy systemów aplikacji folii na zimno – podkreśla Andrzej Wcisło. Mam tu na myśli m.in. możliwość stosowania wąskich rolek w przypadku zadruku w wybranym miejscu oraz funkcji indeksowania (czasami nazywanej taktowaniem), która zatrzymuje folię w momencie przesunięcia cylindra z arkuszem – wyjaśnia. Folie różnią się między sobą także grubością warstwy aluminium. Aplikowane na gorąco posiadają grubszą warstwę aluminium, dzięki czemu charakteryzują się niepowtarzalnym efektem lustra. W przypadku folii przeznaczonych do aplikacji na zimno warstwa tego materiału jest cieńsza ze względu na  konieczność umożliwienia przejścia światła UV potrzebnego do aktywacji kleju. Podczas aplikacji folii na gorąco możliwe jest także jednoczesne tłoczenie, co w przypadku folii aplikowanej na zimno można wykonać dopiero w kolejnym procesie. Folie hot-stampingowe występują w różnych kolorach oraz mają różne przeznaczenie – zależne od podłoża, na jakim będziemy je aplikować. Dobranie właściwej folii, a następnie dokonanie wyboru odpowiedniego koloru stanowi nie lada wyzwanie dla działu zakupów. Folia na zimno może być natomiast zadrukowywana na dowolny kolor, co znacznie ułatwia pracę oraz zwiększa możliwości dekoracyjne. Warto podkreślić, że foliowanie na zimno nie musi stanowić substytutu dla hot-stampingu – i odwrotnie. Obie metody można z powodzeniem ze sobą łączyć, uzyskując niepowtarzalne efekty.

 

Podstawowe zalety wykorzystywania folii na zimno:

·        brak dodatkowych kosztów narzędzi (matryc),

·        niedroga aplikacja na dużych powierzchniach,

·        wysoka wydajność druku – do 16 tys. arkuszy na godzinę,

·        szybkie ustawienie maszyny i rozpoczęcie druku,

·        możliwość uzyskania dowolnego koloru poprzez zadruk folii,

·        zwiększone możliwości zabezpieczania produktów przed fałszowaniem dzięki możliwości tworzenia unikalnych wzorów holograficznych,

·        ekologiczność – folie do aplikacji na zimno są biodegradowalne oraz przetwarzane za pomocą konwencjonalnych metod.

 

Firma ITW Foils to jeden z wiodących producentów i dystrybutorów folii do aplikacji na zimno, jak i na gorąco. W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z panem Andrzejem Wcisło, specjalistą z zakresu dostępnych systemów foliowania, dostawców klejów, obciągów oraz rozwiązań pozwalających usprawnić proces aplikacji folii. 

Tel. +48 601 93 60 75
E-mail: a.wcislo@itwfoils.pl
www.itwfoils.pl

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Opakowania na „godzinę zero”

Przeprowadzka jest zabawna tylko w wieku 18 lat, kiedy masz torbę podróżną i plecak, ale nie w wieku średnim, kiedy masz 4 kartony z samymi patelniami, 250 par butów i osobną walizkę na kosmetyki.

Kiedy po 25 latach, w głowie tli się wizja przeprowadzki zawartości całego domu, rosną nadzieje na jej bezproblemowy przebieg. Zaplanowanie wszystkiego oraz spakowanie rzeczy na czas, a także pogodzenie jej z życiem codziennym, pracą oraz zaplanowanymi 7 miesięcy temu spotkaniami, to idealny plan. Nie ma nic gorszego niż to, że....

 

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty