Zapomnij o wszystkim i zanurz się w świecie rozrywki online - Ice Casino

Kalendarium

19-21.03.2024 · Logimat, Stuttgart

23-25.04.2024 · Warsaw Pack, Nadarzyn

21-24.05.2024 · Plastpol, Kielce

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

19-20.06.2024 · PCI Days, Warszawa

Bobst podsumowuje rok 2021

Pomimo trudnych warunków w branży opakowaniowej w 2021 roku, firma osiągnęła imponujące wyniki sprzedażowe, a to za sprawą nowej strategii biznesowej, opierającej się na cyfryzacji i zrównoważonym rozwoju.

© Bobst

Sytuacja na rynku opakowaniowym w 2021 roku zmieniała się z dnia na dzień, poddając próbie możliwości firm, a także ich zdolności adaptacyjne. Ci z nich, którzy zawczasu przewidzieli potrzeby i zbliżające się trudności branży, zakończyli miniony rok z sukcesami na koncie. Jedną z takich firm jest firma Bobst, która koncentrując swoje działania na cyfryzacji produktów i usług oraz zrównoważonym rozwoju zgodnie ze swoją nową strategią biznesową, zwiększyła liczbę zakontraktowanych maszyn w roku 2021 w stosunku do roku poprzedniego o 70%.

 

Rok 2021 przyniósł przewrót w szeroko rozumianym przemyśle opakowaniowym. W niektórych regionach świata, brak wykwalifikowanych rąk do pracy w połączeniu z bezprecedensowym wzrostem cen surowców oraz kosztów transportu postawił producentów przed nowymi wyzwaniami, a także odbił się także na cenach oferowanych produktów. Pomimo trudnych warunków całej światowej gospodarki, sytuację finansową firmy Bobst w roku 2021 można określić jako bardzo dobrą, głównie za sprawą znacznego wzrostu zamówień w porównaniu z 2020 rokiem. Mając na uwadze wpływ obostrzeń i lockdownów, będących konsekwencją pandemii COVID-19 oraz związane z tym pogorszenie wyników w 2020 roku, wzrost netto w odniesieniu do danych z 2019 wyniósł 40%. Rozpatrując poczynania firmy przy uwzględnieniu kryteriów geograficznych można stwierdzić, iż Ameryka Północna, Europa Południowa (Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Grecja), Niemcy oraz Polska osiągnęły bardzo dobre wyniki sprzedażowe, tak jak Ameryka Południowa oraz Chiny. Firma podkreśla także potencjał Azji Południowo-Wschodniej - z racji na swoją różnorodność i znaczne zróżnicowanie pod względem ekonomicznym przyszłość tego regionu wygląda obiecująco.

 

Wprowadzona na rynek w 2021 roku maszyna MASTERLINE DRO to odpowiedź na rosnące wymagania producentów w branży e-commerce.

© Bobst

Nowe technologie

W 2021 roku firma Bobst wprowadziła na rynek szereg nowych rozwiązań technologicznych, będących odzwierciedleniem nowej wizji branży opakowaniowej, w której bycie po(d)łączonym (connectivity), cyfryzacja, automatyzacja oraz zrównoważony rozwój stanowią kluczowe filary produkcji opakowań. Szczególną rolę w tym roku odegrała tektura lita i falista, głównie za sprawą dwóch gałęzi przemysłu: farmaceutycznej oraz spożywczej. Firma Bobst utrzymała pozycję lidera w obu wspomnianych powyżej segmentach, oferując swoim klientom nowe maszyny oraz innowacyjne rozwiązania zarówno z zakresu druku, jak i uszlachetnień, wycinania, klejenia i składania. Pierwsze z nich to NOVAFOIL 106 - wszechstronna maszyna wyposażona w opłacalne rozwiązania dla wysokiej jakości złocenia wzdłuż i w poprzek. Z kolei ACCUREGISTER - następca uznanego rozwiązania Power Register - to nowy system pasowania oparty na wycinaniu względem arkusza, który pozwala na redukcję czasu nastawy oraz zatrzymań maszyny wynikających z błędów podawania arkusza zwiększając w ten sposób produktywność, a także gwarantując produkt końcowy o wręcz idealnym pasowaniu. Inne z rozwiązań wprowadzonych w 2021 roku to składarko-sklejarka EXPERTFOLD 110 w wersji A3 oferuje jeszcze większą wszechstronność i szereg niezrównanych korzyści, w tym tych, nakierowanych na optymalizację i oszczędność czasu. W listopadzie odbyła się premiera przeznaczonej do przetwórstwa tektury falistej maszyny MASTERLINE DRO, będącej odpowiedzią na wymagania rynku e-commerce - wszechstronne, zautomatyzowane, ergonomiczne urządzenie do produkcji opakowań z niezrównaną wydajnością, doskonałą jakością oraz zadrukowanych po obu stronach arkusza. Zaprezentowany we wrześniu Speedpack, modułowy „packer” dla linii z wielopunktowym klejeniem również spotkał się z niezmiernie entuzjastycznym przyjęciem, głównie za sprawą jego istotnej roli w procesie automatyzacji procesów produkcyjnych oraz imponującą produktywność. Ostatnią nowością 2021 roku była zaprezentowana w czerwcu jako prototyp beta, maszyna MASTERCUT 1.65. Rozwiązanie pozwala na przetwarzanie zarówno kartonu, jak i tektury falistej, a nawet materiałów kaszerowanych, dzięki czemu idealnie wpisuje się w nową wizję przemysłu opakowaniowego i potrzebę większej automatyzacji.

 

Składarko-sklejarka EXPERTFOLD 110, której premiera również miała miejsce w 2021 roku, umożliwia produkcję imponującej liczby formatów opakowań z szerokiej gamy materiałów z prędkością do 450 metrów na minutę.

© Bobst

Giętkie innowacje

Cyfryzacja oraz zrównoważony rozwój były w 2021 roku także motorem napędowym dla branży etykiet i opakowań giętkich. W roku tym sektor związany z produkcją etykiet odnotował znaczący wzrost, głównie za sprawą urządzeń all-in-one, które łączą w sobie systemy druku cyfrowego i fleksograficznego. Rozwiązania z dziedziny automatyzacji oferowane przez Bobst Digiflexo stanowiły ponad 40% podpisanych umów, odzwierciedlając wymagania rynku w zakresie większej cyfryzacji i automatyzacji, w celu uczynienia linii produkcyjnych bardziej elastycznymi. W lipcu firma Bobst nabyła pozostałe 49% udziałów w Mouvent, kończąc w ten sposób proces integracji obu firm i wcielając centrum kompetencyjne druku cyfrowego w swoje struktury organizacyjne. Koncept stojący za maszyną MASTER DM5 - po raz pierwszy ogłoszony w 2020 roku - ulega ciągłej ewolucji i podlega dalszemu rozwojowi potwierdzając olbrzymią wartość zastosowania zarówno cyfrowych, jak i fleksograficznych możliwości produkcyjnych w modularnym rozwiązaniu typu all-in-one, all-in-line. Jednym z najbardziej wyraźnych trendów w branży opakowań giętkich jest również przechodzenie z tworzyw sztucznych na monomateriały na bazie bio-plastiku i folii podlegających recyklingowi. Firma Bobst oferuje swoim klientom rozwiązania oparte na monomateriałach, począwszy od druku, przez laminowanie, na produkcji saszetek kończąc. Współpraca nawiązana z wiodącymi producentami na rynku, takimi jak Basf, Dow, Sun Chemicals, Elba, Hosokaea, Ilene, Michelmann i Ulex umożliwiło firmie Bobst stworzenie innowacyjnych rozwiązań, które ukształtują przyszłość opakowań nadających się dalszego przetworzenia. Rok 2021 okazał się rokiem przełomowym w opracowywaniu rozwiązań z serii oneBarrier, w skład których wchodzą innowacyjne produkty oparte na folii PE, gwarantującej pełną przeźroczystość i barierowość, stworzone bez zastosowania żywic kopolimerowych alkoholu etylowinylowego (warstwy EVOH), a także powlekania nawierzniowego zwykle stosowanego dla uzyskania pełnej nieprzepuszczalności, wyprodukowane przy użyciu Bobst NOVA SX, EXPERT K5 i VISION D850. Wysokobarierowe, oparte na monomateriałach oraz w pełni przeźroczyste rozwiązania oparte o folię PE stanowią alternatywę dla metalizowanych folii poliestrowych. W aspekcie zrównoważonego rozwoju, firma Bobst otrzymała nagrodę ERA Gravure Award dla Zrównoważonego Opakowania za swoją rotograwiurową maszynę drukującą opartą na farbach wodnych oraz nagrodę Max Specialty Film Award za metalizowaną folię barierową wyprodukowaną dzięki AluBond.

 

W 2021 roku, z racji sytuacji pandemicznej, klienci w szczególności doceniali oferowane przez firmę zdalne usługi serwisowe.

© Bobst

Usługi serwisowe

W czwartym kwartale 2021 roku, firma Bobst pozyskała dodatkowy potencjał serwisowy oraz pewne zasoby z zakresu R&D za sprawą przejęcia włoskiego producenta grawiurowych maszyn drukujących Cerutti, co stanowi realizację strategicznego celu dalszej konsolidacji w ramach tej technologii i zdobycia pozycji lidera na światowym rynku grawiury. Podczas całego 2021 roku podróżowanie było znacznie utrudnione, dlatego klienci z ulgą zaakceptowali oferowane przez firmę zdalne usługi serwisowe. Docenili fakt podłączenia maszyn, co wpływa na wydajność ich produkcji i umożliwia dostęp do danych pozwalających na wdrożenie nowych usług. Rozwiązania oparte na chmurze umożliwiają producentowi dostarczenie klientom nowych narzędzi i nowoczesnego oprogramowania pozwalającego na zwiększenie przepustowości głównie za sprawą w pełni zintegrowanych i zautomatyzowanych systemów informatycznych. W 2021 roku, zachęcona sukcesem wprowadzonego na rynek tektury falistej stołu do inspekcji cyfrowej Digital Inspection Table (DIT), firma wprowadziła do swojej oferty podobne rozwiązanie dla branży tektury litej. Urządzenie nie tylko potrafi analizować obrazy i pasowanie w zakresie nadruk względem, ale także dokładność i precyzję uszlachetnień, QR kodów oraz wielu innych elementów zadruku.

W ramach portfolio oferowanych usług serwisowych dodano także wielu certyfikowanych producentów narzędzi do wycinania dostępnych na wszystkich kontynentach. W 2021 roku do grona producentów wykrojników płaskich dedykowanych tekturze litej dołączyli wytwórcy z branży tektury falistej. Certyfikowani producenci narzędzi rotary dołączą do tego grona w 2022 roku. Firma uruchomiła także kolejny etap rozwoju pogramu TooLink w postaci opcji Tool Manager. Dostęp do aplikacji jest zdalny i dotyczy zarówno wyspecjalizowanych producentów narzędzi, jak i wytwórców z branży opakowaniowej. Aplikacja ta pozwala na korzystanie ze środków umożliwiających monitorowanie narzędzi, a pozyskane w ten sposób dane mogą być wykorzystane w celu zoptymalizowania procesów produkcyjnych obu zainteresowanych stron. W 2022 roku firma planuje także zwiększenie liczby techników serwisu oraz zaangażowania w proaktywne i naprawcze wsparcie klientów przy pomocy usług zdalnej diagnostyki. Jak podkreśla produecent, systemy kontroli jakości nadal będą odgrywać w tych procesach kluczową role, gdyż to właśnie one pozwalają na redukcję odpadu, ograniczenie liczby reklamacji, a co za tym idzie zwiększenie zyskowności. Jednym z filarów działalności firmy w tym zakresie jest usługa oneInspection, będąca także częścią zobowiązania firmy w dążeniu do urzeczywistnienia „bezbłędnych” opakowań.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Oferujemy najlepsze i najbardziej ekscytujące gry - Ice Casino

Komentarz miesiąca

Świat opakowań w Düsseldorfie...

Po ośmioletniej przerwie w organizacji drupy, już za kilka dni w Düsseldorfie odbędą się długo wyczekiwane targi. Ostatnie targi poligraficzne i papiernicze drupa (Messe für Druck und Papier) w 2016 roku bardzo intensywnie rozwinęły się w kierunku opakowań. W efekcie wszystkie opakowania trzeba wydrukować. Tendencja ta w tym roku jest kontynuowana, ponieważ branża poligraficzna i opakowaniowa uległa ogromnym zmianom. „Zwykły” druk...

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty