Stabilność dzięki aktywności

Pomimo wielu komplikacji i wyzwań 2020 roku, Stora Enso osiągnęła zadowalające wyniki finansowe.

© Stora Enso

Stora Enso poinformowała o wynikach finansowych za ostatnie trzy miesiące ubiegłego roku oraz za cały rok 2020. W komunikacie skierowanym do udziałowców i akcjonariuszy, Annica Bresky - CEO skandynawskiego koncernu - podkreśla olbrzymie wyzwania, jakie towarzyszyły firmie w tym okresie. W ostatnich trzech miesiącach ub.r. skandynawski koncern zrealizował przychody ze sprzedaży w wysokości 2,154 mld euro, co oznacza 10 procentowy spadek w porównaniu z tym okresem w roku 2019. Jak podkreśla kierownictwo Stora Enso, wynika to przede wszystkim ze zmian strukturalnych, niższego wolumenu dostaw i spadających cen. W tym samym okresie zysk operacyjny EBIT wyniósł 118 mln euro, co z kolei jest efektem przemyślanej polityki kosztowej wobec niższej sprzedaży. Marża zysku operacyjnego EBIT wyniosła w 4. kwartale ub.r. 5,5 procent, co oznacza wzrost z 5,1 procent w analogicznym okresie 2019 roku. Zysk operacyjny IFRS całej grupy osiągnął poziom 289 mln euro. Przepływy gotówkowe z działalności operacyjnej zamknęły się kwotą 436 mln euro, zaś z uwzględnieniem kapitału inwestycyjnego wyniosły 223 mln euro. W całym roku 2020 przychody ze sprzedaży wyniosły 8,553 mld euro, na co wpływ, podobnie jak w kontekście ostatniego kwartału, miały niższe wolumeny dostaw, redukcje cenowe oraz zmiany strukturalne. Zysk operacyjny EBIT za 2020 rok wyniósł 650 mln euro (przy 1,003 mld euro w roku 2019), będąc konsekwencją niższej sprzedaży.

Oprócz tego firma odnotowała rosnącą aktywność i zadowalające wyniki działów Packaging Materials i Packaging Solutions. Jedną z kluczowych inwestycji, sfinalizowanych przez firmę w minionym roku, była konwersja zakładów Oulu, które będą koncentrować się na produkcji kartonów opakowaniowych. Obecnie ma tam miejsce faza rozruchu linii wytwarzającej wysokojakościową tekturę typu kraft.

Firma poinformowała również, że do końca br. sfinalizowany zostanie program ochrony zysku, mający przynieść jej oszczędności rzędu 400 mln euro. W wyniku podjętych działań oczekuje się, że łączne koszty stałe i zmienne w tym roku zostaną zredukowane o ok. 80 mln euro.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Opakowania na „godzinę zero”

Przeprowadzka jest zabawna tylko w wieku 18 lat, kiedy masz torbę podróżną i plecak, ale nie w wieku średnim, kiedy masz 4 kartony z samymi patelniami, 250 par butów i osobną walizkę na kosmetyki.

Kiedy po 25 latach, w głowie tli się wizja przeprowadzki zawartości całego domu, rosną nadzieje na jej bezproblemowy przebieg. Zaplanowanie wszystkiego oraz spakowanie rzeczy na czas, a także pogodzenie jej z życiem codziennym, pracą oraz zaplanowanymi 7 miesięcy temu spotkaniami, to idealny plan. Nie ma nic gorszego niż to, że....

 

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty