Kalendarium

31.05-02.06.2022 · Logimat, Stuttgart

31.05.2022 · Packaging [R]evolution, Warszawa

31.05-01.06.2022 · Packaging Innovations, Warszawa

22-23.06.2022 · PCI Days, Warszawa

27-29.09.2022 · FachPack, Nürnberg

Naważyć z precyzją

Spółka Gastro Star, szwajcarski producent warzyw, pakuje porcje świeżych, gotowych do spożycia produktów w opakowania stałowagowe. Czasami wielkość wkładu jest bardzo niewielka, ale mimo to straty nadważeniowe są zminimalizowane. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowej linii pakującej zaprojektowanej przez spółkę Ishida Europe i jej szwajcarskiego dystrybutora, firmę Itech. Rozwiązanie dostarcza dokładność operacyjną i wysoką dostępność pomimo częstych cykli przezbrojeń. Skutkuje to obniżeniem kosztów operacyjnych oraz pozwala oczekiwać szybkiego zwrotu inwestycji.

 

Zgodnie z nowym wymogiem stawianym przez detalistów, wszystkie produkty świeże muszą być oferowane w opakowaniach stałowagowych. Wcześniej, na dwóch liniach produkcyjnych praktykowano naważenie ręczne, niestety ta metoda nie spełniała nowego wymogu. Stąd też przedsiębiorstwo Gastro Star stanęło przed koniecznością wdrożenia całkowicie nowego rozwiązania w zakresie pakowania. Firma potrzebowała w pełni zautomatyzowanego oraz niegenerującego nadmiernych strat nadważeniowych systemu.

 

Elastyczne rozwiązanie

Opakowanie stałowagowe stanowi szczególne wyzwanie, ponieważ niewielka liczba elementów wkładu utrudnia przeliczenie odpowiedniej kombinacji przez naważarkę wielogłowicową. Nowa linia pakująca od firm Ishida i Utech zapewnia wyjątkowo elastyczne rozwiązanie oparte na 14-głowicowej naważarce serii CCW-RV z trzema różnymi punktami zasilania produktem. Urządzenie może być przemieszczane na swojej suwnicy w trzy różne pozycje. Pozwoli to na napełnianie drugiej stacji pakującej, która jeszcze znajduje się na etapie planowania. Trzecie, centralne położenie pomiędzy tymi dwoma liniami, umożliwia wygodne czyszczenie naważarki.                      

System podawania można bez problemu dostosować do różnych pozycji, dzięki czemu przezbrojenia produktowe w Gastro Star są szybkie. To duża zaleta, biorąc pod uwagę szeroką gamę produktów i stosowanych formatów opakowań. Zróżnicowane nachylenie stołów dyspersyjnych, zastosowane dla produktów lepkich i toczących się, pozwala zapewnić skuteczną dystrybucję produktu w górnej części naważarki. Stamtąd rynny wibracyjne przenoszą produkt do zasobników wstępnych. Te z kolei zasilają drugi pierścień zasobników naważających uzbrojonych w głowice wagowe Ishida. Układ mikroprocesora w ułamku sekundy przelicza kombinację wartości z zasobników naważających po czym wybiera wartość najbardziej zbliżoną do wagi docelowej. Następnie, usytuowany pod maszyną Ishida system dystrybucyjny przekazuje precyzyjnie odważone porcje produktu bezpośrednio do termoformowanych opakowań.

 

Zgodnie z nowym wymogiem stawianym przez detalistów, wszystkie produkty świeże muszą być oferowane w opakowaniach stałowagowych.

 

 

Do wielu zastosowań

Ruchomy system napełniania jest specjalnie przystosowany do różnych zastosowań, w tym do pracy ze zsypem przenoszącym z serwonapędem o dowolnie programowanych pozycjach wyładunku, zasypując koryta zsypów napełniających. W zależności od formatu opakowania, zsypy te występują w różnych zestawach – jednorazowo można napełnić do ośmiu opakowań  w termoformiarce.

Naważarka Ishida serii RV została zaprojektowana specjalnie do trudnych warunków pracy, takich jak wilgotne środowisko produkcyjne występujące w firmie Gastro Star. System posiada certyfikowany stopień ochronności klasy IP69K. Konstrukcja sprzyja utrzymaniu jej w czystości i została zaprojektowana zgodnie z normami EHEDG (European Hygienic Engineering & Design Group), która pozwala płynom na łatwe spływanie i zapobieganie zaleganiu pozostałości produktu. Specjalnie zaprojektowane profile zasobników chronią  przed gromadzeniem się pozostałości produktu, podczas gdy części kontaktowe są wykonane ze stali nierdzewnej obojętnej nawet dla kwasu owocowego. Zasobniki i koryta rynien w celu mycia można łatwo demontować bez użycia narzędzi.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Wystrajkowani…

UPM i związki zawodowe ostatecznie douzgodniły układy zbiorowe dla poszczególnych przedsiębiorstw, a dokładnie dla pięciu spółek UPM. Strajk w fińskich fabrykach ostatecznie uznano za zakończony, a pracownicy wrócili do pracy. Obejmujący UPM Pulp, UPM Communication Papers, UPM Specialty Papers, UPM Raflatac i UPM Biofuels strajk związków zawodowych rozpoczął się 1 stycznia 2022 roku i trwał prawie cztery miesiące. Początkowo strajkowało około 2100 związkowców, ale wyrok sądu nakazał około 200 z nich wykonywanie zadań....

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty