Inspector w Kraśniku

W Zakładach Poligraficznych AJG w Kraśniku uruchomiono system pełnej inspekcji nakładu oraz weryfikacji poprawności wykonania opakowań kartonowych – Versor Inspeed. To prawdziwy bolid F1 w branży opakowań, działający w oparciu o innowacyjne rozwiązania technologiczne. Jest także najszybszym rozwiązaniem tego typu na świecie.

 

System powstał dzięki ścisłej współpracy technologicznej firmy Versor z EyeC i uzupełnił portfolio maszyn w hali produkcyjnej kraśnickiej drukarni. Zastosowana technologia występuje zarówno jako rozwiązanie off-line w wersji samodzielnej maszyny Inspeed, jak i w opcji in-line ze zintegrowanym modułem Inspeed oraz modułem inspekcyjnym przystosowanym do pracy ze składarko-sklejarką dowolnego producenta. Wszystkie propozycje są wyposażone w najnowszej generacji kamery 4K oraz algorytmy obliczeniowe firmy EyeC, gwarantujące 100-procentową inspekcję przy maksymalnych prędkościach do  450 m/min.

 

System pełnej inspekcji nakładu oraz weryfikacji poprawności wykonania opakowań kartonowych – Versor Inspeed – został zainstalowany w Zakładach Poligraficznych AJG w Kraśniku.

 

 

Po wydruku i wycięciu, ale przed sklejeniem!

W Zakładach Poligraficznych AJG, specjalizujących się w produkcji opakowań kartonowych z nadrukiem dla przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego i spożywczego, wydzielony system inspekcyjny o nazwie Inspector – bardzo szybki oraz prosty w ustawieniu i użyciu – pozwala na kontrolę opakowań do szerokości 550 mm i pracuje z prędkością do 320 m/s. Taka prędkość nigdy wcześniej nie była osiągalna. System wyposażony jest w nakładak z wyrzutnikiem wadliwych kartonów oraz kolorową kamerę inspekcyjną 4K, pracującą w wysokiej rozdzielczości. Tego typu konstrukcja pozwala na sprawdzenie 100 proc. nakładu sztaplowanych opakowań kartonowych przed ich sklejeniem.

„Głównym powodem zakupu systemu była konieczność kontroli wysoko przetworzonych opakowań dla przemysłu kosmetycznego oraz farmaceutycznego”, tłumaczy Janusz Geneja, właściciel Zakładów Poligraficznych AJG. Bardzo ważnym kryterium okazała się weryfikacja jego działania w praktyce, ponieważ nie zawsze prezentacje przechodzą próbę w realnych warunkach. W tym przypadku wszystkie przedstawione zalety miały swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. „Przeprowadzone próby były bardzo obiecujące, system rozpoznawał i odrzucał wadliwe wyroby”, potwierdza Monika Herbet, kierownik ds. systemów zarządzania i kontroli jakości w Zakładach Poligraficznych AJG, dodając, że sama instalacja maszyny przebiegła bardzo szybko i sprawnie oraz została zakończona szkoleniem pracowników. „Przy tak innowacyjnych i zaawansowanych projektach ważne jest zaufanie, a nasza wcześniejsza współpraca z EyeC przy uruchamianiu poprzednich projektów, tj. systemów do inspekcji off-line, pokazała, że zawsze możemy liczyć na pomoc ze strony pracowników tej firmy”.

 

Skrócona procedura

Jak wyjaśnia Monika Herbet: „Nasza dotychczasowa procedura kontroli została znacznie skrócona oraz zautomatyzowana. Ideą zainstalowanego rozwiązania jest porównywanie sprawdzanych wyrobów względem wzorcowych opakowań, istnieje również możliwość załadowania obrazu z pliku PDF. Wszelkie odchylenia od podanych wzorców, np. wyroby z dodatkowymi elementami lub z brakującymi detalami, a także posiadające różnice kolorystyczne są przez system odrzucane. Można również zawęzić pole sprawdzania do wybranych, newralgicznych miejsc na opakowaniu”.

Ważnym składnikiem systemów inspekcji i kontroli są rozwiązania do usuwania wadliwych produktów. Wyrzutniki VersoMatic basic, rot i HD gwarantują w 100 proc. usuwanie braków. System zapewnia również pełną informację na temat zidentyfikowanych błędów. Raportowanie procesu produkcji w czasie rzeczywistym pozwala na interaktywną weryfikację. Po zakończeniu cyklu produkcyjnego dostarczany jest niezbędny raport z wykonanej inspekcji z opisem błędów i pełnymi danymi statystycznymi. „Po zakończonej inspekcji mamy dostęp do wszelkich informacji, pozwalających na lepszą optymalizację procesu. To dla nas bardzo ważne, ponieważ wymagania klientów w branży kosmetycznej i farmaceutycznej, jeśli chodzi o jakość, są coraz wyższe. Dlatego też, nie ulega wątpliwości, że aby zapobiec przedostaniu się wadliwych wyrobów do sprzedawanego nakładu, powinniśmy posiłkować się systemami zautomatyzowanymi w celu stuprocentowej kontroli produkowanych u nas opakowań”, podsumowuje Janusz Geneja.

 

Zakłady Poligraficzne AJG to polska firma rodzinna, funkcjonująca na rynku od 1986 roku i posiadająca bogate doświadczenie w branży poligraficznej.

Standard i inwestycje

Zakłady Poligraficzne AJG to polska firma rodzinna, funkcjonująca na rynku od 1986 roku i posiadająca bogate doświadczenie w branży poligraficznej. Na obecną strukturę organizacyjną składają się dwa zakłady: Zakład nr 1, produkujący opakowania z kartonu i tektury oraz Zakład nr 2, wytwarzający ulotki, katalogi, broszury, kalendarze, druki akcydensowe i inne wyroby na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego i spożywczego. „Od ponad trzydziestu lat działalności stawiamy na ciągły rozwój i doskonalenie, stąd inwestycje w nowe maszyny i technologie”, mówi Janusz Geneja. Zakłady Poligraficzne AJG posiadają certyfikowane systemy zarządzania według norm: PN-EN ISO 9001:2015, PN-EN ISO 15378:2015 i PN-EN ISO 14001:2015. W 2016 roku firma zdobyła główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie Państwowej Inspekcji Pracy „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”.

 

 

Inspeed to rozwiązanie pełnej inspekcji nakładu oraz weryfikacji poprawności wykonania opakowań kartonowych. „Zainstalowana niedawno w Zakładach Poligraficznych w Kraśniku innowacyjna linia produktowa wyznacza nową jakość na rynku, gwarantując najwyższą, bo 100-procentową kontrolę nakładu w produkcji opakowań kartonowych”, podsumowuje Marcin Weksler, szef EyeC Polska. Jest ona odpowiedzią na rosnący popyt na optymalizację i bezpieczeństwo produkcji, na funkcjonalność stosowanych maszyn i urządzeń oraz na uzyskanie najwyższej jakości wyrobu końcowego.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Opakowania na „godzinę zero”

Przeprowadzka jest zabawna tylko w wieku 18 lat, kiedy masz torbę podróżną i plecak, ale nie w wieku średnim, kiedy masz 4 kartony z samymi patelniami, 250 par butów i osobną walizkę na kosmetyki.

Kiedy po 25 latach, w głowie tli się wizja przeprowadzki zawartości całego domu, rosną nadzieje na jej bezproblemowy przebieg. Zaplanowanie wszystkiego oraz spakowanie rzeczy na czas, a także pogodzenie jej z życiem codziennym, pracą oraz zaplanowanymi 7 miesięcy temu spotkaniami, to idealny plan. Nie ma nic gorszego niż to, że....

 

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty