Start produkcji w Oulu

 

Działająca w ramach fabryki celulozownia w Oulu rozpoczęła działalność w połowie stycznia 2021 roku.

© Stora Enso

Firma Stora Enso zakończyła proces przekształcania papierni w Oulu w zakład specjalizujący się w produkcji kartonów opakowaniowych. Dotychczasowa maszyna papiernicza, przystosowana do produkcji tektury, jest obecnie na etapie rozruchu, który potrwa przez cały pierwszy kwartał 2021 roku. Projekt konwersji zakładu został zrealizowany przy nakładzie finansowym 350 mln euro.

 

Nowa linia, wytwarzająca tekturę opakowaniową typu kraft, będzie obsługiwać produkcję klientów z całego świata, którzy oczekują rozwiązań opakowaniowych cechujących się wysoką wytrzymałością, czystością i atrakcyjnością wizualną. Wytwarzana tektura AvantForte składa się z trzech warstw włókien, co - jak podkreśla Stora Enso - czyni ją najmocniejszą tekturą z jej portfolio. Może ona posłużyć do produkcji opakowań na różnego rodzaju wyroby i przetwory spożywcze (m.in. żywność świeżą, o wysokiej zawartości tłuszczu, jak też wilgoci), ale dedykowana jest też segmentowi e-commerce.

 

450 tysięcy ton rocznie

Projekt konwersji zakładał, że jedna z dwóch pracujących w Oulu maszyn papierniczych zostanie przystosowana do produkcji kartonów opakowaniowych. Modyfikacji uległy także celulozownia i linia do suszenia, które obecnie umożliwiają wyprodukowanie 530 tysięcy ton niebielonej celulozy brązowej, z czego 150 tysięcy jest sprzedawane klientom zewnętrznym. Potencjał wytwórczy nowej, wysokiej klasy maszyny do tektury kraft, wynosi 450 tysięcy ton rocznie. Stora Enso zakłada, że po zakończeniu fazy rozruchu i osiągnięciu pełnych mocy przerobowych zakłady w Oulu będą generować roczne przychody ze sprzedaży rzędu 300 milionów euro, zwiększając o tę kwotę wynik finansowy działu Packaging Materials.

Przekształcenie fabryki pozwala też na zwiększenie możliwości tej jednostki biznesowej Stora Enso w zakresie cięcia materiałów na arkusze. Pracujące bowiem wcześniej w fińskich zakładach krajarki trafiły do Lumipaper - należącego do Stora Enso zakładu zlokalizowanego w Belgii, który przechodzi proces analogicznej konwersji w obszarze cięcia materiałów na arkusze. Wcześniej obsługiwał on głównie produkowane przez Stora Enso papiery, obecnie będzie specjalizował się w konfekcjonowaniu podłoży kartonowych dla klientów z Europy kontynentalnej. Po zakończeniu rozruchu pierwszej ze zmodyfikowanych maszyn opakowaniowych, fabryka w Oulu będzie miała możliwość dokonania podobnej konwersji także drugiej z maszyn, do niedawna wykorzystywanej do produkcji papieru. Zdaniem kierownictwa Stora Enso, pozwoli to zwiększyć konkurencyjność fińskich zakładów za sprawą większej dostępności celulozy oraz dalszej redukcji kosztów stałych i zmiennych.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Opakowania na „godzinę zero”

Przeprowadzka jest zabawna tylko w wieku 18 lat, kiedy masz torbę podróżną i plecak, ale nie w wieku średnim, kiedy masz 4 kartony z samymi patelniami, 250 par butów i osobną walizkę na kosmetyki.

Kiedy po 25 latach, w głowie tli się wizja przeprowadzki zawartości całego domu, rosną nadzieje na jej bezproblemowy przebieg. Zaplanowanie wszystkiego oraz spakowanie rzeczy na czas, a także pogodzenie jej z życiem codziennym, pracą oraz zaplanowanymi 7 miesięcy temu spotkaniami, to idealny plan. Nie ma nic gorszego niż to, że....

 

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty