Segregacja opakowań. System kaucyjny w Polsce

© Photogenica

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) w okresie wczesnojesiennym planuje głosowanie w sprawie projektu ustawy dotyczącej systemu kaucyjnego. Projekt dotyczący gospodarki odpadami opakowaniowymi zakłada, że nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2023 roku, a każda firma miałaby obowiązek utworzenia systemu kaucyjnego nie później niż do końca 2024 roku.

System kaucyjny ma obowiązywać na terenie całej Polski i być wygodny dla konsumentów. Klient nie będzie musiał okazać dowodu zakupu by zwrócić opakowanie. Do przyjęcia systemu będą zobligowane sklepy powyżej 100 m2. Mniejsze placówki będą mogły dołączyć do systemu dobrowolnie, jednak wszystkie punkty sprzedaży będą musiały pobierać kaucję. System obejmie jednorazowe i wielorazowe butelki szklane do pojemności 1,5 litra, butelki z tworzyw sztucznych do 3l oraz puszki aluminiowe do 1l. Wysokość kaucji, jak zapowiada wiceminister Jacek Ozdoba, ma zostać określona w rozporządzeniu do ustawy. Nowe przepisy będą zawierały zapis o okresie przejściowym dla producentów. Obecny projekt zakłada, że firmy będzie reprezentował jeden podmiot, zobowiązany do złożenia corocznego sprawozdania o działaniu systemu kaucyjnego w danej firmie.

Unijne przepisy nakazują by wartość zbieranych butelek jednorazowego i wielorazowego użytku w 2025 roku wyniosła 77 procent, a w 2029 roku już 90 procent. Dyskusja na temat systemu kaucyjnego w Polsce trwa od kilku lat, ale MKiŚ jest pewien, że przyjęcie ustawy jest coraz bardziej prawdopodobne.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Opakowania na „godzinę zero”

Przeprowadzka jest zabawna tylko w wieku 18 lat, kiedy masz torbę podróżną i plecak, ale nie w wieku średnim, kiedy masz 4 kartony z samymi patelniami, 250 par butów i osobną walizkę na kosmetyki.

Kiedy po 25 latach, w głowie tli się wizja przeprowadzki zawartości całego domu, rosną nadzieje na jej bezproblemowy przebieg. Zaplanowanie wszystkiego oraz spakowanie rzeczy na czas, a także pogodzenie jej z życiem codziennym, pracą oraz zaplanowanymi 7 miesięcy temu spotkaniami, to idealny plan. Nie ma nic gorszego niż to, że....

 

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty