Drugie życie etykiet

Wyjątkowy łańcuch wartości zgodny z zasadami gospodarki obiegowej umożliwia recykling odpadów z etykiet, zapewnia dostawy surowca PET do fińskiej firmy chemicznej Inosence Polyol Oy oraz zwiększa udział surowców pochodzących z recyklingu w produkcji materiałów do izolacji firmy Finnfoam.

© UPM

Firmy UPM Raflatac, Inosence Polyol Oy i Finnfoam opracowały innowacyjny model współpracy, który umożliwia wykorzystanie zużytych etykiet jako surowca do izolacji budynków, zwiększając w ten sposób efektywność wykorzystania zasobów. Jak podkreśla firma, odpady z podkładów etykietowych PET zbierane w ramach usługi recyklingu UPM Raflatac RafCycle to odpady, które trudno poddać recyklingowi. Obecnie można je przetworzyć na surowiec w procesie opracowanym przez Inosence Polyol, który jest następnie wykorzystywany przez Finnfoam jako surowiec do produkcji płyt izolacyjnych PIR lub FF-PIR.

Około 80 procent materiałów podkładowych dla etykiet samoprzylepnych jest wykonanych z papieru i można je poddać recyklingowi. Pozostałe 20% to folie na bazie PET z bardzo cienką warstwą silikonu naniesioną na tworzywo sztuczne. Te części materiału są trudne do oddzielenia, dlatego w przeszłości folie PET były głównie spalane. Firma UPM Raflatac zbiera odpady etykietowe na bazie PET od swoich klientów i użytkowników końcowych, które Inosence Polyol Oy wykorzystuje do produkcji poliolu. „Rozwiązanie, które opracowaliśmy wspólnie z firmami UPM Raflatac i Inosence Polyol Oy, jest doskonałym przykładem możliwości, jakie zapewnia recykling chemiczny. Pozwala ono na oddzielenie i recykling wielu trudnych do oddzielenia materiałów. Nowe, ekonomiczne i przyjazne dla środowiska metody recyklingu są również motorem zmian legislacyjnych i przyczynią się do dalszego rozszerzenia wymogów związanych z recyklingiem i ograniczeniem spalania odpadów” - mówi Henri Nieminen, dyrektor generalny Finnfoam.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Opakowania na „godzinę zero”

Przeprowadzka jest zabawna tylko w wieku 18 lat, kiedy masz torbę podróżną i plecak, ale nie w wieku średnim, kiedy masz 4 kartony z samymi patelniami, 250 par butów i osobną walizkę na kosmetyki.

Kiedy po 25 latach, w głowie tli się wizja przeprowadzki zawartości całego domu, rosną nadzieje na jej bezproblemowy przebieg. Zaplanowanie wszystkiego oraz spakowanie rzeczy na czas, a także pogodzenie jej z życiem codziennym, pracą oraz zaplanowanymi 7 miesięcy temu spotkaniami, to idealny plan. Nie ma nic gorszego niż to, że....

 

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty